В традиционната българска кухня чесънът присъства много често, придава особен аромат и вкус и без него гозбата не става достатъчно добра. Като че ли й липсва нещо. Оказва се, че през последните години да намериш български чесън на пазара съвсем не е лесна работа.
Дори става все по-трудно, защото масово големите вериги магазини, където повечето хора вече пазаруват, са залети с огромните бели глави чесън. Те са толкова примамливи, че са подходящи дори за корица на списание, но оказва се, че външният вид за пореден път може да ни изиграе лоша шега.
Едва ли има потребител, който да не е забелязал или чул, но едрият и идеален на външен вид чисто бял чесън не е българско производство. Той има огромни скилидки, които имат много силна миризма, но някак доста по-специфична. Това е т.нар китайски чесън, който иначе на вкус е добър в прясно състояние.
Българският е обикновено доста по-дребничък и на пръв поглед неугледен, но пък много по-добър и натурален избор от китайския. Освен това нашенският продукт не е толкова лютив и е подходящ за директна консумация, не само след топлинна обработка.
Не е ясно дали китайският чесън е вреден за здравето ни. Факт е, обаче, че много по-често може да чуете оплакване от хора страдащи от гастрит или други стомашни болки, да ги боли стомах, вследствие на едрия чесън. Вероятно причината е само в това, че е по-лют, но все пак усещането не е никак приятно. От друга страна всеки чесън, независимо какъв е може да „събуди” минали стомашни проблеми.
Всъщност опасен или не е чесънът с огромните скилидки, остава енигма, но след като хората не се чувстват добре след неговата употреба, отговорът е съвсем ясен.
Ако гастритът и язвата не касаят вас или смятате, че причината е в самия чесън, а не във производството му, то нека да обърнем внимание на факта, че когато го полеете с оцет – за салата, за сос към шкембе-чорбата, за туршия, китайският чесън често посинява.
Консервиаран чесънът придобива несвойствен син цвят, алармираха читатели на gotvach.bg. Това по всяка вероятност се дължи на химическите вещества, с които е отглеждан и избелван чесънът. Той не бива да се консумира суров, а едва след термична обработка, разбира се, ако имате късмета да не посинее.
Много хора твърдят, че миризмата му е твърде особена и необичайна за натурален продукт. Затова не се колебайте следващия път на пазара - изберете българския чесън. Той не е толкова бял, едър и съвършен, все още има добър вкус и аромат и най-важното - запазва естествения си цвят при кулинарна употреба.
Коментари
е нещо друго.Не си мислете че и Българския чесън /ако не е домащно отгледан/ не е торен с изкуствени торове и третиран с химикали