Вторият най-висш съд на Европейския съюз анулира решението на Европейската комисия (ЕК) от март 2010 г., с което се разрешаваше продажбата на генномодифицираните картофи Амфлора на европейския пазар.
Според съда в Брюксел Комисията не е спазила основни процедурни правила, благодарение на които са се предлагали ГМО културите в района на съюза.
През март 2010 ЕК одобри отглеждането на генномодифицирания сорт картофи Амфлора за нуждите на индустрията в Европейския съюз. Тогава стартира култивацията на картофите в Германия, Швеция и Чехия.
Картофите Амфлора са дело на германската агро-химическа компания BASF и са създадени, за да се добива от тях скорбяла за нуждите на промишлеността.
Те не са били предназначени за консумация от хора.
В картофите се съдържал специален ген, който е бил устойчив на антибиотично въздействие, чрез което се гарантирало, че няма да попадне в човешката храна.
Решението за генномодифицираните картофи бе първото от 12 години насам одобрение за отглеждане на ГМО култура в ЕС. То предизвика остро негодувание сред екологичните организации.
Еколозите твърдяха, че устойчивият антибиотик в картофите Амфлора е способен да направи хората резистентни към основни медикаменти, използвани масово срещу редица заболявания.
Амфлора не се отглеждат в Европа от миналата година, тъй като много анализи показаха, че фермерите се отказват от много продукти с марката на BASF именно заради ГМО картофите.
Говори се, че Европейският съд е на път да отхвърли предложението на Комисията, което одобряваше отглеждането на ГМО царевица, разработена от DuPont и Dow Chemical.
Фермерите във Франция най-силно приветстваха решението, тъй като те са традиционно най-големите противници на въвеждането в производство на опасните ГМО продукти в земеделието.
Екологични организации заявиха, че Комисията вече няма друг избор, освен да оттегли предложението си за отглеждане на новия тип генетично модифицирана царевица, известена като 1507, или ще се сблъска с подобен резултат като при ГМО картофите на BASF.
Коментари