Албариньо представлява бял сорт грозде, който служи за производството на вино. Отглежда се в северозападните предели на Португалия, както и в Галисия, Испания. Неголеми масиви се срещат още в САЩ и Австралия. Същият сорт е познат още с наименованията азал бланко, албариня, алвариня, галего, алварин бланко, галегиньо и др.
В Испания се добиват големи количества грозде от сорта албариньо. Обширни площи с лозя има най-вече в района на град Камбадос. Сортът е силно разпространен и във Вино Верде. На други места като Лима и Брага се смесва със различни сортове за получаване на купажни вина. През последните години албариньо събуди интереса и на австралийските винопроизводители.
Неотдавна обаче стана ясно, че голямо количество от виното, предлагано там, всъщност грешно е било пласирано като албариньо повече от десетилетие. Производителите смятали, че влагат пари в испанското грозде, но с учудване открили, че стопанисват резници от френски сорт. За объркването се разбрало през 2008 година, когато Австралия е посетена от френски експерт. Последвали ДНК анализи, доказващи, че всъщност бутилираното вино е от Savagnin.
Албариньо може да се разпознае по неговите външни характеристики. Листата му са заоблени, неголеми, обагрени в светлозелено, притежаващи триъгълни зъбци. Чепките са малки, крилати, понякога рехави. Зърната на албариньо са със средна големина, сферични.
Случва се понякога да се сплескат лекичко. Те са обагрени жълтеникаво или зеленикаво. Нерядко имат розов нюанс от тази страна, която се намира към слънцето. Месестата част е водниста и мека. Тя се отличава с приятен и плодов вкус. Тя е покрита с дебела и плътна люспа. От плодовете на албариньо се добиват висококачествени бели вина.
История на албариньо
Албариньо /Albariño/ всъщност е галисийското име на гроздето. В Португалия се нарича Alvarinho, а понякога и Cainho Branco. Предполага се, че е достигнало до Иберия от монаси през дванадесетото столетие. Смятало се е за двойник на ризлинг. Също така съществуват предположения, че този сорт е родственик с френския Petit Manseng.
В началото на двадесети век лозите на албариньо се забелязват основно около стволовете на дърветата, само на ограничени места. Няколко десетилетия по-късно обаче винопроизводителите съзряват голям потенциал в това грозде и започват да влагат все повече средства в неговото стопанисване и в разширяване на масивите.
Характеристики на албариньо
Както вече споменахме, от сорта албариньо се добиват ценни бели вина. Те се характеризират със светъл жълтеникав цвят. При тях киселинността е висока, а алкохолното съдържание е в рамките на 11.5-12.5 процента. Вината от албариньо са изключително ароматни. Те притежават ухание, което ще ви пренесе на поляна, осеяна с най-различни китки или ароматни билки.
Не липсват и плодовите аромати. При вдишване няма как да не асоциирате напитката с цитрусови плодове, а също и с праскови, кайсии и ябълки. Понякога може да се усети и лека горчивина, причинена от дебелата кожица на плода, както и от големия брой семчици. Албариньо е елегантно и плътно питие със свежо начало и елегантен финал.
Поднасяне на албариньо
Виното от албариньо има с какво да впечатли и най-опитното небце. За да разкрие своите забележителни качества обаче, това уханно питие трябва да бъде леко охладено. Препоръчва се температурата му да е около десетина градуса. Очарованието на питието допълнително може да бъде подсилено и от чашата, в което се разлее.
Ето защо ви предлагаме да сервирате виното в универсална чаша за бяло вино, която ще е удобна и за поднасянето на други видове бели вина. Тази чаша е изработена от стъкло и се отличава с неголям обем. Столчето е напълно изправено, цилиндрично. Чашата има съвсем леки извивки. В долната си част се разширява леко. В зоната около столчето, както и най-горе се стеснява едва забележимо.
Що се отнася до комбинирането с албариньо с храни, съществува неписано правило, че бялото вино се съчетава с бели меса. Ето защо можете да се спрете на ястия от риба и други морски деликатеси. Чудесна работа ще ви свършат ястия като бяла риба с маслини на фурна, бяла риба по мелничарски, пържен хек, акула в белтък и пангасиус в доматен сос.
От рецептите с морски дарове препоръчваме салата с мидени ядки и домати, миди на тиган, паеля с морски дарове, миди с чесън, калмари с майонеза и горчица, мариновани стриди и сандвичи с раци и сардела.
Подходящи за сервиране с албариньо са и вкусотиите от птиче месо. Важно е все пак те да са леки. В случай че възнамерявате да сторите точно това, можете да се спрете на пъдпъдъци в гювеч, желирани пъдпъдъци, печена яребица и пиле с кайсии по средиземноморски.
Разбира се можете да хармонизирате вашето бяло вино и само с ордьоври от листни зеленчуци. За целта можете да приготвите салата с дресинг, като включите в нея лапад, спанак, коприва, маруля и др.
Вината от албариньо могат да се съчетаят с плодове, като тези, които се срещат по нашите географски ширини са напълно подходящи. Освен това гроздовият еликсир може да се комбинира със сладки изкушения, а ако в тях присъстват млечни продукти, ефектът ще е още по-приятен. Някои гастрономи препоръчват виното да се пийва с различни видове торта, чийзкейкове или пастички.
Коментари