Нови сортове боб, които са устойчиви на жега и суша, селектираха учени от Рим.
Те са успели да създадат нови 30 сорта, които ще виреят добре и при високи температури, предизвикани от глобалното затопляне в световен мащаб, информира Ройтерс.
Бобът, често наричан месото на бедните, е основна храна за повече от 400 милиона хора в развиващите се страни. Вследствие на неблагоприятните ефекти на глобалното затопляне обаче районите, в които традиционните сортове могат да се отглеждат, ще намалеят с 50 процента до 2050 г.
А това може да застраши живота на десетки милиони души, твърдят учените.
Повечето от малките фермери по света вече живеят на ръба. Промените в климата ще ги принудят да избират дали да гладуват или просто да се откажат да обработват земята и са се преместят в по-урбанизирани райони.
За селектирането на новите сортове, устойчиви на суша и високи температури, са използвани кръстоски с не толкова популярни сортове боб, а не генно инженерство, подчертават авторите на откритието.
В процеса на търсене на най-подходящите сортове за кръстосване, учените са се заровили в хиляди сортове от растението, което се съхраняват в генетични банки. Те са разчитали предимно на сортове боб, които да виреят добре на по-бедна почва.
В резултат на кръстоските са получили сортове боб с повишено съдържание на желязо, което допълнително е повишило хранителната им стойност.
Новите устойчиви на жега сортове боб ще могат да виреят дори ако средните годишни температури в световен мащаб се повишат с 4 градуса, каквито са очакванията на климатолозите.
По този начин загубата на райони, в които може да се отглежда боб, ще бъде намалена само на 5 процента.
Коментари