През лятото пъпешът е незаменим ободряващ и много ароматен плод, който задължително трябва да консумираме. Той е предпочитан в много летни рецепти. Любим плод е и на българската трапеза. В световната кухня присъства в различни десерти и екзотични салати и малки хапки.
Мнозина го комбинират със сирена и други млечни продукти. Някои обожават да го сервират към бели вина и пенливи напитки. Подходяща съставка е и за плодови шейкове и свежи витаминозни смутита. Без значение как го похапвате, той ще засити глада ви и ще зареди тялото ви с много полезни вещества.
В пъпеша се съдържа голямо количество вода, а преобладаващи захари в него са захарозата, фруктозата и глюкозата. Голямо е и разнообразието на витамини - А, С, В 9, В 3, РР, каротин, минерални вещества и ензими. Просто чудесно!
Какви са лечебните свойства на пъпеша:
- Пъпешът освен всичко това има високи диетични качества, консумиран на празен стомах. В сто грама пъпеш се съдържат 54 калории;
- За утоляване на жаждата е хубаво да пием сок от добре узрял пъпеш, който също така повишава апетита;
- Много е полезен при анемии, защото съдържа фолиева киселина(витамин В9) и желязо;
- Нектарът от пъпеш има диуретично и лаксативно действие и затова се препоръчва при запек;
- Плодът се препоръчва от народната медицина при хемороиди, подагра, ревматични болки, пясък и камъни в бъбреците, като особено добър ефект има при пясък и камъни в бъбреците;
- Препоръчва се консумация на пъпеш и след прекарано продължително тежко боледуване, за зареждане на тялото с полезни вещества.
Внимание! Пъпешът е противопоказен при хронични възпалителни заболявания на червата, както и при болни с диспепсия (затруднено храносмилане). Поради голямото количество захароза той не е подходяща храна за страдащи от захарен диабет.
Вече знаете какви са някои от невероятните ползи на пъпеша. Вече имате още много причини да го добавяте в любимите си плодови салати, освежаващи смутита и летни сорбета. Ароматни, полезни и вкусни са всички рецепти с пъпеши!
Коментари