Бургаският районен съд наложи максималната глоба от 1000 лева на фирма от Камено, в чийто цехове беше открита опасна ГМО соя, предназначена за продажба.
Магистратите потвърдиха пълният размер на санкцията, която беше наложена от инспекторите на Агенцията по безопасност на храните при изненадваща проверка.
Инспекцията е установила, че в цеха се съхраняват 22 тона соя, внос от Украйна. Тя е доставена в България през Митница Пловдив от фирма Царацово.
Пробите на соята са показали, че съдържанието ѝ на ГМО е няколко пъти над допустимите норми, което я прави изключително опасна за консумация.
Според регионалният директор на БАБХ-Бургас доктор Георги Митев върху етикетите на соята дори не е пояснено, че в нея се съдържат генномодифицирани организми, което е в абсолютен разрез със Закона на храните у нас.
Пред съда собственикът на цеха в Камено – Теньо Тенев заяви, че не е бил запознат с наличието на ГМО в продукта, тъй като от украинска страна не са уведомили за този факт.
Магистратите от Бургаския съд обаче бяха категорични, че незапознаването със съдържанието на соята не го оневинява. Съдът подчерта още, че той е бил длъжен да изследва стоката, преди да я пакетира и да я насочи за продажба към българските пазари.
По данни на БАХБ от доставените 22 тона соя в Камено са останали около 500 килограма. Соята е спряна от продажба. Цехът в Камено, където е разфасована и преработена продукция бе глобена.
Потреблението на соя в световен мащаб се повишава, показва доклад на Международния съвет по зърно от последния месец. С близо 1 милиона тона е по-голямо производството спрямо миналата година.
Коментари