Gotvach.bg»Статии»Кое за какво е полезно»Редовното пиене на чай пази от диабет

Редовното пиене на чай пази от диабет

време за чай

За повечето от нас, особено когато стане студено, денят е немислим без една чаша хубав, ароматен и топъл чай. Чаените листа имат многобройни здравословни свойства. Известен с кофеиновия си ефект, който ви дава тази незабавна енергия, чаят също е отличен източник на антиоксиданти.

Антиоксидантите са от съществено значение за организма, защото те спомагат за борбата срещу свободните радикали, за които е известно, че повишават рисковете от рак и сърдечни заболявания.

Тези вещества, които се намират в чая, са известни като полифеноли. Според ново проучване полифенолите също могат да се окажат полезни за регулиране на нивата на кръвната захар. Проучването посочва, че те могат да намалят значително кръвната глюкоза при възрастните хора, като по този начин държат диабета надалеч.

Полифенолите са естественото съединение в чая. Те имат свойството да блокират усвояването на захарта в кръвта, се казва още в проучването. Констатациите, които се появяват в Азиатско-тихоокеанския вестник на клиничното хранене, показват, че полифенолите значително намаляват количеството глюкоза при възрастни, на които са влезли в организма след консумация на газирани напитки, подсладени със захароза.

С консумирането на чай нивата на кръвна захар спадат с неподозирано бързи темпове. След водата чаят е втората най-често употребявана напитка в света и това ново изследване допълва вече публикуваните проучвания, които сочат, че той е добър за здравето и благосъстоянието, казва авторът на изследването – професор Тим Озел от Колумбийския университет.

В действителност тези полифеноли сякаш понижават гликемичния индекс - относителната способност на въглехидратната храна да повиши нивото на глюкозата в кръвта, добавя Озел.

Екипът изследва ефекта от пиенето на чай върху 24 участника, при които половината имат нормална кръвна захар, докато другата половина са с диагностицирано преддиабетно състояние. В деня преди всяко изпитване и двете групи били помолени да избегнат упражнения и да ядат умерено. Била им дадена единствено лека вечеря с ниско съдържание на захар. На следващата сутрин кръвните им проби били взети на гладно.

След това доброволците пили захарна напитка, придружена от напитка, съдържаща висока или ниска доза чаени полифеноли или плацебо. Допълнителни кръвни проби били взети 30, 60, 90 и 120 минути по-късно. Експериментът бил повторен три пъти с разлика от една седмица. Резултатите показват, че двете дози чаени полифеноли показват същото значително потискане на пиковете на кръвната захар.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest

Рейтинг

5
51
40
30
20
10
Дай твоята оценка:

Коментари

Изпрати