Пиенето на чай се е превърнало в истински ритуал в редица държави, сред които се открояват Китай, където е родината на чая, Япония, Великобритания и Русия. Във всяка държава ритуалите на пиене на тази ароматна топла напитка са доста различни не само по отношение на съдовете и приборите, които се използват за запарването на чая, но и по начина на сервиране и времето, по което обичайно се поднася чаят.
Ето какво е важно да знаете за обичаите за пиене на чай, като за най-автентични се приемат азиатските и особено китайските чаени традиции, тъй като имено това е родният дом на чая:
1. В Китай чаената церемония се свързва неизменно с принципите на будизма и почива на 4 основни принципа- хармония, почит, чистота и спокойствие.
2. В почти всички азиатски държави, където чаените церемонии са успели да се наложат, предлагането на чай е задължително при приемането на гости, без значение дали са близки или непознати.
3. В Китай по време на чаената церемония често се иска прошка от по-възрастните хора, като човекът, който счита, че е направил някаква грешка, е длъжен при предлагането на чай на по-възрастния си събеседник, да коленичи.
4. В Япония чаената церемония се нарича чаною, като самият чай се поднася в керамичен или порцеланов чайник, към който се сервират и направените от същия материал чаши. Както и в Китай, така и в Япония, дръжката на чайника обикновено е направена от бамбук.
5. В Русия, както и в Персия, чаят продължава да се приготвя с помощта на специален уред, известен като самовар. В близкото минало той е действал на дървени въглища, за да може чаят да се загрее, но вече мсово се използват електрическите бързовари.
6. В наши дни голяма част от китайските семейства разполагат с малък параклис, в който ежедневно се оставя чай в чест на прадеди или богове.
7. В Япония чаената церемония е пренесена от будистките монаси през 12 в. Тук чаят се подготвя на глинен мангал в отредената за чайни церемонии стая и се сипва с помощта на специален черпак в порцеланови или керамични чаши, подобни на купички.
Коментари