Ленивият стомах, лечението на който изисква цялостен подход в медицината, е известен като диспепсия. Той е набор от нарушения, които се характеризират с дискомфорт или болка в горната част на корема, чувство за предстоящо насищане, подуване, гадене и повръщане. По правило има ленив синдром на стомаха, който има функционален характер, и се появява в резултат на нарушена моторна способност на стомаха.
За правилното храносмилане на продуктите способността на стомаха да извършва такива действия като ритмично раздробяване на храната, нейното обработване и по нататъшно придвижване, е основно.
Ако по някаква причина стомахът не иска да изпълнява тези функции, то той е ленив. Ако задържа храната в продължение на дълъг период от време, процесът на храносмилането е прекъснат и може да доведе до ферментационни процеси – появява се дискомфорт.
Диагноза ленив стомах
Причините, които допринасят за развитието на ленив стомах, могат да бъдат както функционална диспепсия, така и банално преяждане или нервно психичен стрес, свързан с всякакви събития в живота, както и редица други фактори. Дори някои изследователи твърдят, че тютюнопушенето увеличава риска от развитие на такова заболяване повече от два пъти.
Въз основа на проучванията основната причина за такива оплаквания е нарушение на двигателната активност на стомаха и дванадесетопръстника.
Диагнозата на ленив стомах се основава на данни от медицински преглед и се откриват функционални нарушения на стомашната подвижност, като се използва методът на електрогастрография. Този метод на диагностика прави възможно измерването на електрически сигнали, излъчвани от стомаха и различни части на стомаха, когато те намаляват.
Синдромът ленив стомах се характеризира с нормална електрическа активност на стомаха при празен стомах и намаляване след хранене.
Препоръки за пациенти със синдром на ленив стомах
1. Смилайте добре храната;
2. Приемайте храната на малки порции и редовно - всеки ден по едно и също време;
3. Ограничете приема на животински мазнини, газирани напитки, кафе и шоколад;
4. Не допускайте наднормено тегло;
5. Ограничете пушенето и пиенето на алкохол;
6. Избягвайте свръхнатоварването на нервното напрежение и физическото претоварване;
7. Терапията се предписва от лекар въз основа на диагностични данни.
Изследвания при ленив стомах
За да се диагностицира такава патология, са необходими следните изследвания:
1. Общ кръвен тест;
2. Анализ на изпражненията;
3. Ултразвуково изследване на стомаха;
4. Рентгенови лъчи;
5. Сцинтиграфия;
6. Проучвания на пересталтиката на стомашно-чревния тракт;
7. Изследване на показателите за киселинност на стомаха през деня.
Стратегия за лечение на ленив стомах
При лечението се изисква цялостен подход, който ще накара тялото да работи – това е доста сериозна патология. В такъв случай се прилагат следните мерки:
1. Назначение и приемане на лекарства;
2. Спазване на диета;
3. Здравословен начин на живот.
Профилактика против лениви черва
Профилактика против възможното развитие на синдрома ленив стомах е да се спазва правилното хранене, пийте обилно чиста вода, здравословен начин на живот, отказ от цигарите и алкохола, избягване на стреса, разходки на чист въздух и физически упражнения. Също така са нужни редовни медицински прегледи за диагностициране на възможната патология в ранните и стадии.
Ако страдате от ленив стомах, редовно приемайте здравословни закуски и полезни смутита.
Вижте още правилното хранене при лениви черва.
Коментари