Gotvach.bg»Статии»Хранене и Здраве»Опасни чайове при бременност

Опасни чайове при бременност

Чайове при бременност

По време на бременността жените имат много въпроси какво могат и какво не могат да правят. Включително много, е важно да знаят какъв чай за бременни могат да пият (особено ако обичат да го правят) и кой може да бъде опасен в тази ситуация.

Като правило, бременните жени е добре да се допитват за консумацията на продукти, за които не са наясно как ще се отразят на тях и бебето до техния наблюдаващ лекар. Но все пак, ще се опитаме да ви запознаем с опасните чайове при бременност.

Класически чай по време на бременност (черен, зелен, пуер и др.)

Ако обичате да пиете черен чай, трябва да запомните, че той съдържа кофеин, а нормата на това вещество за бременна жена е 200-300 мг на ден. Разбира се, никой не носи специален калкулатор за чай в джоба си и да изчислите колко точно кофеин получавате с всяка чаша е доста трудно.

Ето защо е по-добре черният чай да се запарва слабо (чрез заливане за 10-15 секунди) или разреден с повече вода (ако предпочитате този начин на приготвяне). Същите правила важат за тези, които обичат да пият зелен чай, както и бял, жълт чай, улонг и пуер. В тези видове чай няма по-малко кофеин, отколкото в класическия черен (и още повече в матча).

Общите медицински съвети за здрави жени се свеждат до съвета да не пият повече от 3 чаши обикновен чай, приготвен от листата на чаения храст. Кофеинът може лесно да премине през плацентата и незрелият черен дроб на бебето трудно го разгражда. По този начин е по-вероятно бебетата да получат странични ефекти от количества кофеин, които биха се считали за безопасни за възрастни. Важно е да запомните, че кофеинът се съдържа и в много газирани напитки, шоколад, какао и самото кафе. Ето защо, когато измервате за себе си допустимото количество чай, помислете за други продукти, които консумирате на ден.

Билкови чайове по време на бременност

Опасни чайове за бременни

Въпреки че е общоприето да се мисли, че билковите чайове са по-полезни за бременните от класическите, това всъщност е много спорен въпрос. Както при традиционните чаени листа, бременната жена трябва да използва всяка билкова напитка в умерени количества, тъй като дори най-безопасните растения в големи количества могат да навредят на бебето. Но също така се срещат и много билки, които са абсолютно противопоказани при бременност.

Обикновено някои растения, от които се приготвя чай, повишават тонуса на матката и могат да доведат до спонтанен аборт. Други могат да доведат до по-голяма възбудимост на бременната, което също не е препоръчително. А трети могат да навредят директно на развитието на плода.

Опасни за бременни билки

- Босилекът, който често се среща в средиземноморската кухня, не е забранен в малки количества в състава на храните, но трябва да се избягва използването му в билкови препарати;

- Лайката активира яйчниците, което повишава нивото на естроген, което допринася за повишен тонус на мускулите на матката;

- Магданозът предизвиква контракции на матката, което може да предизвика преждевременно раждане;

- Лавандула, мащерка, хвойна, бял равнец, семена от копър, индийско орехче, карамфил, иглика, сок от алое, коприва, листа от малина са в състояние активно да стимулират матката и да предизвикат спонтанен аборт;

- Арника, овчарска торбичка, вратига - увеличават притока на кръв към тазовите органи, което може да провокира аборт при наличие на предразполагащи състояния;

- Анасон, детелина, сминдух, женско биле, градински чай, хмел, люцерна - изместват хормоналния баланс към преобладаване на естроген, което води не само до физически, но и до психологически проблеми при бременните жени;

- Джинджифил, лавандула, змийско мляко, бял равнец – действат свиващо на матката в големи количества;

- Лук, чушки, алое, ехинацея - препоръката за ограничаване на консумацията е свързана със способността да предизвика нарушаване на нормалното функциониране на стомаха по време на бременност. Алоето също така стимулира чревната подвижност, причинявайки диария.

- Алое, ревен, облепиха, рициново масло, сена - тези растения са известни със слабително действие. Съдържащите се в тях органични съединения предизвикват прилив на кръв към матката, което се отразява негативно на бременността.

- Елеутерокок, радиола, китайски лимонник не се препоръчват при бременни жени поради особеностите на действието им: те стимулират нервната система и повишават кръвното налягане.

- Калина - има стимулиращо маточната дейност свойство. Плодовете на калината, чайовете и плодовите напитки на тяхна основа понижават кръвното налягане. Това се отразява негативно на бременни жени с вече ниско кръвно налягане, което е често срещано през първия триместър. Не се препоръчва употребата на калина с повишено съсирване на кръвта и склонност към тромбоза.

- Жълт кантарион, градински чай и лечебен исоп могат да нарушат плацентарното кръвообращение и да доведат до кислороден глад на плода;

Опасни чайове при бременност

- Корен от женско биле и китайска магнолия, хмел, анасон, царевична коса могат да доведат до увеличаване на нервността и главоболие при бременните;

- Женшен, пели, валериана, глухарче, див розмарин и червена детелина - влошават токсичността и влияят негативно върху вътрематочното формиране на плода, като в екстремни случаи водят до появата на аномалии и малформации.

- Блатна мента. Това е единственият вид мента, който е строго забранен за бременни жени. Съдържа силно токсично вещество, а използването на вчай от блатна мента стимулира маточното кървене. С другите видове мента също внимавайте. Почти всеки вид мента съдържа етерични масла, което не е много полезно за бъдещата майка.

В списъкът със забранените чайове за бременни се нареждат и всички билки, които са токсични и трябва да се употребяват с внимание дори и при липса на бременност. Те обикновено не се използват за ежедневен чай, но все пак, могат да бъдат включени в някоя билкова чайна смес.

Общи правила за пиене на чай при бременност

- избягвайте да приготвяте силни чайове;

- въздържайте се от добавяне на различни пикантни и ароматни подправки към чая;

- не приемайте чай от билкови смеси с много компоненти - винаги ще има някоя неподходяща билка или комбинация;

- през първия триместър не се препоръчва да се приема никакви комбинирани билкови чайове, тъй като се образуват всички органи и системи на бебето.

Винаги приемайте билков чай след консултация с наблюдаващия ви лекар. Следвайте препоръките и дозировката, предписани от него, тъй като той най-добре познава историята на бременността и здравословното ви състояние.

Имайте предвид, че има много механизми на проникване в растенията в плацентата и дори понякога самите компоненти не са напълно разбрани. Самите лекари са много скептични към билките, така че е необходимо ясно да се разбере и да се изчисли възможният риск, ако е необходимо.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest

Рейтинг

4
50
41
30
20
10
Дай твоята оценка:

Коментари

Тази статия още не е коментирана. Бъди първият, който ще остави коментар към нея:Анонимен