Въпросът какви са били храната и напитките на хората в Древността е твърде любопитен. Отговор дават археологическите разкопки, както и древни текстове.
Оказва се, че бирата е едно от първите алкохолни питиета, произвеждани от човека. Кехлибарената течност е била добре позната в Древен Египет. Нещо повече, тя съставлявала основното меню в Египетското царство, наред с хляба.
Първоначално, за да произведат пивото, древните египтяни използвали специален вид хляб, който учените нарекли хляб за бира. Надробявали го в керамични вани и го оставяли да ферментира във вода, като така получавали питието. То представлявало гъста и пенлива течност, много хранителна. Консумирала се не само за удоволствие, но и защото водата на река Нил не била достатъчно чиста.
Напитката имала и сакрално значение и се използвала при ритуали. С времето египтяните се научили да правят бира от зърно и да добавят различни компоненти за подобряване на вкуса.
Съществували различни видове бира. През деня се пиел слаб вариант, с по-малко алкохол и сладникав вкус. За вечеря и по време на празници пивото било с висок алкохолен градус и плътно на вкус.
Въпреки наличието на специални бирени предприятия, повечето поданици на фараона правели своя собствена бира. Фараоните не монополизирали пивоварството и това дало възможност на по-изобретателните да създадат различни вкусове на еликсира, добавяйки билки, плодове и други съставки.
Пивката течност заемала толкова важно място в живота на древните египтяни, че служела и като разплащателно средство. Фараоните създали фестивал, посветен на популярната течност с цвят на кехлибар.
Жителите на поречието на Нил разпостранили своите рецепти за производство на бира из цялата източна част на Средиземноморието. Археологически данни показват, че хората от древната земя на Израел до Елада са произвеждали и консумирали пивото по рецепти на египтяните.
Израелски учени открили мая за бира в глинени съдове, принадлежала на поданиците на фараоните. Откритието било направено по време на археологически разкопки в пустинята Негев.
Учените съживили маята и произвели пиво с помощта на съвременната техника. Получената напитка е със съдържание на алкохол шест процента, а на вкус е като пшенична бира. Била произведена и 14-градусова медовина.
Коментари