Всички обичат захаросани плодове. Тези цветни парченца с богат аромат, сварени в гъст захарен сироп, са заместители на сладкишите в диетите, а също така се използват за декорация в печива и приготвяне на десерти.
Захаросаните плодове се считат за нискокалорични и здравословни сладки, които могат да бъдат включени в диетата. В допълнение, те са много полезни, тъй като съдържат фибри, витамини, минерали и микроелементи в концентрирана форма.
Как да приготвим захаросани плодове?
Някои начинаещи готвачи задават въпрос от какво могат да се правят захаросани плодове? Отговорът е лесен - от всякакви плодове. От ябълки и круши, до краставици и цвекло, както и кори от портокал, пъпеш и диня, стават суровина за захаросаните плодове. Така че, нека да се научим как правилно да правите захаросани плодове у дома, така че да се получат красиви, ароматни и меки.
Предварителна обработка на плодове
Плодовете се измиват старателно, почистват се от семена и се нарязват на малки филийки - колкото по-фини са парчетата, толкова по-добре се накисват в сироп и по-лесно се сушат. Ако сте решили да правите захаросани цитруси (като например портокал и лимон), добре би било тези плодове да се накисват в студена вода няколко часа предварително, като сменяте водата често. Това би измило горчивината от кората на тези плодове.
Преди да правите захаросани плодове от круши, тикви, ябълки и моркови, те трябва да се сварят във вряща вода. Прасковите и кайсиите се варят 3 минути, ябълките, дюлите и крушата - 5 минути, корите на цитрусови плодове - 7 минути, морковите и тиквата - 10 минути. Пъпешът и динята не бива да бланширате предварително.
Приготвяне на сироп
Вземете 300 г захар в 300 мл вода и кипнете сиропа за 10 минути. Качеството на захаросаните плодове зависи от консистенцията на сиропа - например гъст и твърде силен сироп прави парчетата плодове прекалено меки и ги лишава от еластично ядро, което се цени в захаросаните плодове. От друга страна прекалено течният сироп не позволява да се захаросат плодовете.
Потопете плодовите филийки в сиропа, кипете 15 минути и ги оставете вътре поне два-три часа.
За различните плодове, зеленчуци и плодове времето за обработка може да варира - всичко зависи от степента на тяхната мекота и сочност.
Сушене на захаросаните плодове
Сложете резенчета плодове върху сито или гевгир, за да се отцеди сиропът, след това преместете захаросани плодове върху дървена дъска и оставете за ден-два, като периодично ги обръщате, за да изсъхнат равномерно.
Захаросаните плодове могат да бъдат поръсени с кристална захар, пудра захар и ванилия. Съхранявате ги в плътно затворен стъклен буркан - така те запазват мекотата и свежестта си за дълго време.
Коментари