Статистиката сочи, че по-голямата част от населението по света използва билки за лечение. Нашата страна е на едно от първите места по богатство на тези растителни видове и износът на суровина е значителен.
Познати са ни лековити растения, които използваме всекидневно както в храната, така и в народната медицина. Слабо разпространена, но много полезна е билката гърличе. Наричат я още свинска ягода заради нейните малки червени плодчета.
През Възраждането гърличето е доста по-популярна билка, особено в района на родния град на Апостола - Карлово. Има останали свидетелства, че билката е използвана като лек от рода на Левски по майчина линия - Тахчиевият.
След Освобождението така наречената свинска ягода печели все по-голяма популярност и даже е култивирана, но в последствие популярността на това интересно растение не е толкова голяма и днес малко хора знаят за неговите качества.
Билката гърличе е от семейството на Лободовите. Тревистото растение достига височина до 80 сантиметра, като младото гърличе е около 10 сантиметра. Стеблото му е тънко, само 1-2 милиметра. Торенето на почвата и поливането са основни дейности около култивираното растение.
Билката е полезна главно като лек за мастопатия на млечната жлеза. Освен това има доказано полезно действие при високо кръвно налягане. Става все по-ценен лек заради нарастването на оплакванията при ревматични заболявания, на които действа много добре. Като повечето билки, гърличето има отлични антиоксидантни свойства.
Билката има място и във фитотерапията. Тя засилва имунитета, когато се комбинира подходящо с други лековити растения. На гърличето се гледа с надежда като евентуален фактор в борбата с онкологичните заболявания. Предстои да се докажат на практика твърденията, че приемът по схема на гърличе стопява тумора.
Приемът на билката е лесен, пие се като специално приготвен чай от жените, страдащи от мастопатия.
В естествена среда гърличето все още може да бъде открито във високите части на планините Рила и Родопи. Тъй като е вече на изчезване, е записано в Червената книга на България на редките и застрашени растителни видове.
Коментари