Горската ягода /Fragaria vesca L./ е многогодишно тревисто растение от семейство Розоцветни. Расте по гори, поляни и храсталаци в цялата страна до 2000 м надморска височина. Листата на горска ягода са с дълги дръжки и се състоят от три назъбени, яйцевидни листчета. Цветовете са бели.
Плодът на горската ягода се състои от дребни семена, които са разположени по повърхността на месестото цветно легло. Цъфти през месеците май-юни. Горската ягода е вкусен, но и много полезен плод с доказани здравословни ползи. Тя е станала част от традиционната народна медицина в България, където се използват не само плодовете, но и отвари от растението.
Състав на горска ягода
Свежият плод горска ягода съдържа около 9% захари /фруктоза и глюкоза/, ябълчна и лимонена киселина, дъбилни вещества, флавоноиди, антоцианови съединения, пектин, етерично масло, фолиева киселина, витамини от В-групата, каротин, ароматни естери, фосфорни соли.
От микроелементите в най-големи количества са желязо, хром, мед и манган. Листата на горската ягода съдържат витамин С, дъбилни вещества, флавоноидите кверцетин и кверцитин, следи от алкалоиди.
Събиране и съхранение на горска ягода
Както споменахме горска ягода расте по поляни, гори и храсталаци. Използваемите части са както плодовете, така и листата. Събирането на плодовете се извършва, като се откъсва само месестата част в сухо време.
Събраните ягоди се консумират свежи или се сушат в сушилня. Изсушените плодове трябва да имат тъмночервен цвят, без миризма и кисел вкус. Листата се събират с дръжките и се изсушават в проветриви помещения.
Пресните плодове се почистват добре и се махат загнилите или развалени ягоди. В хладилник може да ги запазите до 2-3 дни, като ги наредите в купа и между всеки ред поставите лист хартия. Ако искате, може да ги замразите за зимата – поръсват се със захар и се замразяват във фризера.
Употреба на горска ягода
Горската ягода има превъзходни вкусови качества, а освен това е ценен диетичен продукт. Малките сладки плодове могат да се консумират както пресни, така и приготвени на различни сладка, компоти и сладкиши. Освен в кулинарията, горската ягода е широко застъпена в народната медицина и в някои козметични продукти. Царицата на горските плодове, както наричат горската ягода е невероятно дъхава и полезна.
Ползи от горска ягода
Горската ягода разширява периферните съдове и понижава артериалното налягане при хипертония, увеличава амплитудата на сърдечните съкращения. Отвари от горска ягода засилват съкращенията на маточната мускулатура, поради което се прилагат при гинекологични заболявания.
Горската ягода повишава обмяната на веществата и действа противовъзпалително при заболявания като камъни в бъбреците, жлъчката и пикочния мехур, подагра, възпаления на червата и стомаха. Има добро диуретично действие. Поради наличието на танини и флавоноиди в листата на ягодата, те имат добър ефект при диария. Листата и особено плодовете са добро средство срещу авитаминоза и анемия.
Плодът на горска ягода действа като лечебно срество при язва на стомаха и дванадесетопръстника, подагра и артрити, дължащи се на нарушена водно-солева обмяна. Горската ягода облекчава жаждата, подобрява храносмилането и помага при запек. Освен това апетитните плодчета подобряват работата на черния дроб и намаляват нивото на холестерола.
За справяне със запека много ефикасен е чаят от сушена горска ягода. За целта залейте шепа сушени плодове с 500 мл вряла вода и ги оставете да се запарят за няколко минути.
Пресният сок от намачкани горски ягоди помага при ревматизъм и гликемия, има добро детоксикиращо действие. Лечението със сока продължава около 10 дни.
Намачканите горски ягоди могат да се използват и като ценна лечебна маска. Те забавят стареенето и появата на бръчки, възстановяват уморената кожа. Друга невероятна козметичен продукт е кремът с горски ягоди. За целта сипете в тенджера 250 г горски ягоди и 100 г захар и ги оставете да заврят на огъня. Охладете ги и ги върнете да заврят още веднъж. Охладете отново и поставете сместа в хладилника. Получава се лосион за мазна кожа.
Вреди от горска ягода
Някои хора не понасят консумацията на ягоди. Ако ядат от плодовете, те могат да получат уртикария, сърбежи и други признаци на алергична реакция. При появата на подобни симптоми трябва да се потърси лекар.
Ягодите притежават антитиреоидно действие и ако се консумират в прекалено големи количества, могат да намалят поглъщането на йод от щитовидната жлеза.
Коментари