Горската ягода е известна също с името плюскавица. Тя е растение от семейство Розоцветни, което е профилактична и лечебна билка за много болести. Лечебни свойства имат всички части на растението - коренище, цветове, плодове и листа. Ценното растение се среща в горите, поляните и храсталаците до 1200 метра надморска височина.
Използване на листата и дръжките на горската ягода
Листата на горската ягода се берат заедно с дръжките, докато още са зелени, заедно с прибирането на плода. Сушенето може да стане на сянка или в сушилня до 40 градуса температура.
Изсушените листа, които служат за лек, са със светлозелен цвят, слабо горчив вкус и липса на миризма. Съхраняват се в сухо, сенчесто и проветриво помещение.
Химичен състав на листата и дръжките на горската ягода
Листата имат разнообразен химичен състав - съдържат следи от алкалоиди, витамин С, дъбилни вещества, флавоноиди като кверцетина, силициевата киселина и други.
Лечебни ползи и приложение на листата и дръжките на горската ягода
Листата, заедно с дръжките на дивата ягода, се приемат под различна форма.
- Под формата на отвара се прилагат при различни оплаквания - жълтеница и хемороиди. Отварата от листата понижава кръвното, разширява периферните кръвоносни съдове.
- Под формата на инфузия при камъни в бъбреците, заболявания на черния дроб, подагра, атеросклероза, диария.
- Пресният сок от листата се препоръчва при анемия, неврастения, гастрит, ревматизъм, рахит, пародонтоза, стоматит. Има противовъзпалително и стягащо действие.
- Чай от листата на горска ягода - при високо кръвно, при болно гърло за гаргара.
Как се приготвя и пие запарка от листа и стръкове на горски ягоди
Запарка се приготвя от 2 супени лъжици листа от горска ягода, които се заливат с 500 милилитра вряла вода и се оставят да киснат 2 часа.
След прецеждане се пие по една винена чаша 4 пъти дневно преди хранене.
Препоръчва се при кашлица, неврастения, левкемия, карциноми на ларингса, гастрит, рахит.
Как се прави и пие чай от листа и стръкове на горски ягоди
Листата и части от стъблата на горската ягода се сваряват на чай по обичайния начин. Може да се ползват както пресни, така и сушени листа. Варят се 5 минути, прецеждат се, овкусяват се и се пият при настинки и за гаргара. Чаят е полезен и при високо кръвно, както и като профилактика срещу рак.
Как се прави и пие инфузия от листа и стръкове на горски ягоди
Най-често се препоръчва алкохолната инфузия от листата на плода. За нейното приготвяне е нужна 1 лъжичка от листата на ягодата, които се заливат с 250 милилитра водка. Оставя се за 7 дни.
Консумират се по 30 капки преди ядене за укрепване на имунната система, при анемия, ревматизъм, рахит, екзема и други.
Вижте още:
Коментари