Листата на горската ягода могат да помогнат за понижаване на артериалното налягане и за забавянето на сърдечния ритъм. Отвара от тях ще усили съкращенията на матката и ще разшири периферните кръвоносни съдове.
Плодовете на горската ягода могат да се похапват и пресни – изключително полезни при язва на стомаха и дванадесетопръстника, при анемия, атеросклероза, високо артериално налягане.
Горските ягоди помагат и при подагра, запек, чернодробно възпаление, камъни в бъбреците. Можете лесно да си приготвите запарка с плодовете:
- Сложете 2 ч.л. от горската ягода в 300 мл вряща вода. След 20 минути можете да прецедите отварата. Изчакайте да изстине и изпийте, желателно е без да подправяте с мед или захар. Честата консумация на този чай може да ви помогне да се отървете от запека.
При ревматоиден артрит смесвате по 50 г мента, сладък корен, 60 г горска ягода, по 100 г гръмотрън, върба и глухарче. След това загрявате 700 мл вода и след като заври, добавяте 3 с.л. от сместа.
Варите отварата 3 минути и после я киснете с билките половин час. След това прецеждате и пиете по 6 пъти на ден. Изпивайте по 100 мл на всеки прием, 15 минути преди и половин час след храна. Хубаво е да продължите лечението няколко месеца, за да има ефект.
От листата направете следната отвара:
- Сложете 1 с.л. нарязани листа от горската ягода в 400 мл вряща вода и оставете да се накиснат за около час. След това прецедете отварата и пийте три пъти дневно.
Приема се по 1 винена чаша, като най-добре е да пиете отварата преди храна. Честата консумация на тази смес, бързо ще повиши имунната система.
Ако разполагате с пресни горски ягоди, можете да излекувате кожни рани и екземи – просто намачкайте с вилица и сложете плода на раната. Билката помага също и при гнойни рани.
Ако страдате от възпалено гърло, можете да облекчите състоянието си, като си правите гаргара със запарка от горска ягода. При настинка смесете плодове и листа от горска ягода и си сварете чай – можете да го подправите с мед.
Коментари