Gotvach.bg»Статии»Кое за какво е полезно»Народна медицина с Лазаркиня

Народна медицина с Лазаркиня

Народна медицина с Лазаркиня
Голям и дълбок тиган с червена дръжка - 28 см
Качество без компромис:
Голям и дълбок тиган с червена дръжка - 28 см
65.00 лв.

Младите девойки - лазарки, носят на Лазаровден китки на главите си, в които вплитат едно многогодишно тревисто растение, наричано разговорно заради тази му употреба лазаркиня.

Лазаркинята е билка с много приятен аромат и здравословни ползи. Една много стара традиция, за която има писмени данни още от 854 година, съобщава, че германците от района на Рейн правели плодово вино - Боле, в което накисвали клончета от растението Лазаркиня, защото силният аромат на билката ги карал да се чувстват добре.

Химически състав и използвани части на Лазаркинята

Това растение от семейство Брошови, цъфтящо от май до август, в свежо състояние е източник на кумарин под формата на гликозид. Лазаркинята съдържа още флавоноиди, танини, иридоиди и етерично масло. Силният аромат на лазаркинята се дължи на гликозида кумарин в свежите листа.

С лечебна цел в народната медицина се употребяват стръковете на растението. Те се събират от май до август по време на пълния му цъфтеж. Отразява се надземната част на билката на 30 сантиметра от върха и на 5 сантиметра от повърхността на почвата. Листата на лазаркинята се събират малко преди цъфтежа от април до юни. Събраните части се изсушават и се съхраняват в проветриви помещения.

Приложение на лазаркинята в народната медицина

Лазаркиня

Билката Лазаркиня има много добро пикочогонно, отхрачващо и противовъзпалително действие. Тя се прилага при камъни в бъбреците, при остри и хронични катари на горните дихателни пътища, хронични възпаления на черния дроб и затруднено уриниране.

Водните извлеци на Лазаркинята подобряват сърдечната дейност, понижават кръвното налягане и имат диуретичен ефект. Освен това облекчават пристъпите на кашлица, улеснявайки отхрачването. Външно се употребява за лечение на гнойни пъпки, кожни хематоми и други кожни възпаления.

Българската народна медицина използва Лазаркинята за лечение на чернодробни и пикочни заболявания. Тя е лек при цистити, пиелити, а също и при камъни в бъбреците поради силния противовъзпалителен ефект, който има.

Външната употреба на билката включва трудно зарастващите рани, вторично инфектираните кожни обриви и други кожни наранявания.

Противопоказания за използване на лазаркиня

Прекомерната и неправилна употреба на лазаркинята може да доведат до главоболие, придружено с признаци на отравяне. Негови изяви са гаденето, главозамайването, повръщането. Това се получава в резултат на действието на кумарина. Приемът на билката трябва да е в строго определени дози. Лекарският контрол е наложителен, за да се избегнат нежелани ефекти.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest

Рейтинг

4
50
41
30
20
10
Дай твоята оценка:

Коментари

Тази статия още не е коментирана. Бъди първият, който ще остави коментар към нея:Анонимен