Gotvach.bg»Статии»Кое за какво е полезно»Най-полезните билки и подправки

Най-полезните билки и подправки

редакция:
Билки и подправки

Смята се, че през последните десетилетия качеството на храната, произвеждана от хората по света, се е влошило значително. Това се дължи на добавките в промишленото производство на храна, както и в методите на отглеждането на плодове, зеленчуци и животни, които всички целят по-дълго запазване на хранителните продукти в търговската мрежа.

Нашите прадеди не са са се хранили с повечето от храните, които днес намираме в типичния супермаркет. Но въпреки това идеята за здравословна диета не се е променила много, откакто първите гастрономи откриват, че парчето месо е много по-вкусно и по-трайно, ако го овкусите с билки и подправки, преди да го хвърлите в огъня.

Преди човекът да започне да създава лекарства в лаборатории, самата природа е служила като „аптека“. Хора от различни култури и националности са събирали и специално отглеждали определени растения от векове за лечение на различни заболявания. Повечето от тях са се включвали в приготвянето на храната или консумирали отделно под формата на отвари и други извлеци.

Защо е добре да добавяме билки и подправки към храната

Най-полезните билки и подправки

Билките и подправките не само добавят вкус към храната. Те подобряват здравето ни и предотвратяват бързото стареене. Повечето билки и подправки са с високо съдържание на антиоксиданти и противовъзпалителни съединения и понякога са непростимо подценени оръжия във войната срещу хроничните заболявания.

На много билки и подправки са приписани легендарни свойства от човечеството. Някои от тези легенди са направо измислица, както в случая с чесъна, който в народните приказки плаши вампирите и „злите духове“.

Но няма съмнение, че дори и в нашето време, което може да се нарече „Епохата на нередовното хранене“, качествата на чистите билки и подправки остават неизменно ценни. Тези билкови продукти са от голяма полза за превенцията на инфекции и много сериозни заболявания и служат на нашето добро здраве.

Нека разгледаме тези ароматни хранителни и лечебни растения, които се считат за особено полезни. Тъй като те съвсем не са малко, ще подберем тези билки и подправки, които освен че се считат за едни от най-полезните, са също така добре проучени от науката, достъпни са и са най-често употребявани от хората по цял свят и също така използването им се счита за безопасно за здравето.

Най-полезните билки и подправки

Чесън

Полезни билки и подправки: Чесън

Чесънът по цял свят е една от най-уважаваните храни на всички времена, както от народната, така и от официалната медицина и със сигурност заслужава правото да оглави нашия списък. Има забележителна способност да понижава кръвното налягане, да предотвратява образуването на кръвни съсиреци, да почиства кръвоносните съдове и да подобрява нивата на холестерола.

Алицинът е съединението, което придава на чесъна неговите имуностимулиращи свойства, доказани срещу вирусни заболявания и сезонни настинки. Алицинът е отговорен за специфичния аромат на чесъна (този, който според легендата вампирите не харесват).

За да се активира, да се освободи напълно и да се получи максимална доза от това вещество, е необходимо да се смачка, счука или нареже скилидката. Алицинът се образува само когато на чесъна се наруши структурата и ензимът алииназа влезе в контакт с веществото алиин (преди това те не се допират в клетката). Следователно няма смисъл да поглъщате скилидките цели, както мнозина правят, поради страх от неприятна миризма.

Когато готвите, избягвайте прегряването на чесъна, за да не унищожите лечебната му сила. Възможно най-често добавяйте 1-2 скилидки чесън към готови храни, сосове за салати, супи и др.

Лук

Лукът също се използва в кухните по цял свят, а също така е и древно лечебно растение. Макар да варират в различните сортове, повечето полезни вещества, съдържащи се в лука се срещат във всички.

Лукът съдържа над 25 различни флавоноида, които имат както антиоксидантно, така и противовъзпалително действие. Друг вид антиоксидант в лука, кверцетинът, има противовъзпалителни ефекти и се смята, че помага за понижаване на кръвното налягане и контрол на холестерола. Кверцетинът също е доказано, че намалява и нивата на кръвната захар.

Лукът е особено богат на така наречените несмилаеми фибри, които са от съществено значение за поддържане на здравето на червата. Бактериите, които живеят в червата, ги използват като храна и за производство на странични продукти, наречени късоверижни мастни киселини. Тези киселини са важни за поддържане на здравето и целостта на червата, както и за подпомагане на имунитета и храносмилането.

Магданоз

Магданозът освежава дъха, почиства и подмладява целия организъм, благодарение на високото си ниво на хлорофил. Учените многократно са доказвали, че хлорофилът спира растежа на бактериите, противодейства на възпалението и намалява нивата на глюкозата. Освен това има обезболяващо действие, подобрява състава на кръвта, подобрява имунитета, стимулира храносмилането, освежава дъха и дори се смята, че предотвратява развитието на ракови заболявания.

Полезни билки и подправки: Магданоз

Копър

Копърът съдържа етерично масло, което му придава силен богат аромат. Ползите от него са неоспорими: укрепва имунната система, има седативен ефект, помага при безсъние, неврози, депресивни състояния, намалява налягането, укрепва сърдечния мускул, има отхрачващ ефект, мощен диуретик, облекчава главоболие и менструални болки, спазми на червата и стомаха, нормализира менструалния цикъл, помага при метеоризъм и запек, повишава апетита и подобрява храносмилането, подобрява зрението. Копърът е естествен антиоксидант, освобождава тялото от шлаки и токсини.

Розмарин

Розмаринът подобрява паметта и мозъчната функция. Съдържа вещества, които потискат процесите на разделяне на жизненоважния за човека невротрансмитер ацетилхолин. Розмаринът също е мощно оръжие в борбата срещу възпалението, често се използва за лечение на артрит. Освен това защитава стените на кръвоносните съдове, подобрява кръвообращението, нормализира дейността на сърдечно-съдовата система, ускорява регенерацията на тъканите, подобрява функционирането на имунната система, помага в борбата с гъбичките.

Полезни билки и подправки: Розмарин

Градински чай (салвия)

Градинският чай има антидиабетно действие, което е доказано при експерименти с животни. Това свойство все още чака потвърждение за човешкото тяло, но отдавна е известно със сигурност, че градинският чай съдържа противовъзпалителни съединения и антиоксиданти. Използва се в аюрведическата медицина от векове като почистващо средство поради своите антивирусни и антибактериални свойства.

Мащерка

Мащерката е ароматна билка с ценни антиоксидантни свойства и богата история като съставка, която добавя вкус към храната. Установено е, че съдържа масло, наречено тимол, което има противовъзпалителни, антиоксидантни и антисептични свойства, благоприятни при много здравословни проблеми. Стрък прясна мащерка или пресни листа може да бъде ароматна добавка към месни, зеленчукови (особено доматени) ястия или ястия с яйца, както и към супи. Отдавна се използва в италианската, френската, средиземноморската и близкоизточната кухня.

Риган

Полезни билки и подправки: Мащерка

Риганът също съдържа тимол. Признато е за растението с най-висока антиоксидантна активност. Тази чудесна билка има четири пъти повече антиоксиданти (на грам) от боровинките. В допълнение към тимола, риганът съдържа карвакрол, друга маслена течност, която има противогъбични, антибактериални и антипаразитни свойства. Всички тези противовъзпалителни съединения правят ригана една от най-здравословните храни, които да добавите към вашата диета.

Черен пипер

Това е основната подправка на повечето трапези по света и обикновено се използва за подобряване на вкуса на ежедневните ястия. Черният пипер, включително пиперинът, активната съставка в него има ненадминати свойства, насърчаващи здравето. Проучванията показват, че черният пипер има антиоксидантно, антимикробно, противовъзпалително и предпазващо стомаха действие. Оказва се, че пиперовата киселина има удивителна сила, като потиска отока и производството на цитокини, както и облекчава болката и други симптоми на ревматизъм.

Куркума

Куркумата съдържа куркумин, едно от най-мощните антиоксидантни и противовъзпалителни съединения в растителното царство. Куркуминът е подробно изследван от учените. Доказано е, че има противоракови свойства и способността да забавя когнитивния спад при лабораторни животни. Куркумата е здравословна храна за черния дроб, основната връзка в детоксикацията. Също така се използва широко в аюрведа и китайската медицина за лечение на много заболявания, включително артрит и мускулно-скелетни нарушения. Според съвременни изследвания, куркумата има аналгетичен ефект в допълнение към противовъзпалителните си свойства. Според скорошно проучване, комбинирането на куркума с черен пипер помага на тялото ви да абсорбира тази подправка още по-добре.

Полезни билки и подправки: Черен пипер

Канела

Канелата е една от най-популярните подправки в света. Сега тази подправка се използва по-често за придаване на пикантен вкус на сладкиши, отколкото като лекарство. Учените обаче многократно са доказвали, че канелената кора (от канелени пръчици) може да има благоприятен ефект върху тялото. Канелата понижава нивата на кръвната захар и холестерола, има антиоксидантно и противовъзпалително действие благодарение само на един компонент, наречен канелен алдехид. Проучванията показват, че приемането и на празен стомах може да понижи нивата на кръвната захар с 10-29% при хора с диабет. Канелата помага и за понижаване на кръвното налягане, както и триглицеридите и "лошия" холестерол.

Джинджифил

Използван от векове в азиатската медицина и кухня, джинджифилът е известен със способността си да потиска възпалителните молекули, наречени левкотриени, и да синтезира простагландини, хормоноподобни вещества, които причиняват болка и възпаление. Джинджифилът помага за премахване на гаденето и намалява вискозитета на кръвта, което предотвратява образуването на кръвни съсиреци и намалява възпалението. При проучвания върху животни учените са установили, че джинджифилът намалява нивото на "лошите" мазнини и забавя прогресията на атеросклерозата (запушване на артериите).

Полезни билки и подправки: Канела

Кимион

Кимионът може да понижи нивата на кръвната захар и дори да убие патогенните бактерии, причиняващи стомашни язви. Освен това редовното добавяне на кимион към храната може да намали възпалението на ставите при ревматоиден артрит.

Някои съвети при употреба на билки

Днес можем да си купим пресни зелени билки през цялата година. Лесно се отглеждат и у дома, на перваза на прозорец с южно изложение, дори през студения сезон. Можете да организирате малка зимна градина в стаята или на балкона. Отглеждайки собствени билки и подправки, вие ще осигурите себе си и семейството си с витамини и други хранителни вещества през цялата година.

Ако не можете да направите зелена градина на балкона или перваза на прозореца, пригответе здравословни билки през лятото. Замразени или сухи, те работят чудесно за вашето здраве.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest