През пролетта младите тревни издънки правят своя път навсякъде, но не всеки знае какви ползи носят. Репей и глухарчета, лайка и живовляк - всички тези непретенциозни растения имат лечебни свойства. Те съдържат много витамини и микроелементи, които могат да излекуват тялото, да облекчат болката, да унищожат вирусите и да намалят възпалението.
Не е изключение и лечението на стомаха с билки. Нездравословната екология на големите градове, нередовното хранене със суха храна бързо засягат храносмилателната система и това е пагубно за нас.
За да се предотвратят сериозни заболявания, е необходимо да се знае кои билки за стомах трябва да се вземат и как?
Билките носят големи ползи за човек, който лекува здравето си с грижа и мисъл, ако ги използва като превантивна мярка. Правилно подбраните билки ще помогнат за укрепване на имунната система, за стабилизиране на работата на вътрешните органи. Те могат да предотвратят появата на стомашни заболявания при хора с предразположеност към тях, да не говорим за факта, че те намаляват риска от обостряне в хронични форми.
По-голямата част от хората търсят помощ от лекарите, когато болката в стомаха или неприятните симптоми не им дават почивка. Активният начин на живот е изпълнен със стрес, човек постоянно се сблъсква с неприятни ситуации на работното място и в ежедневието. Неговото храносмилане може да се влоши от всяка лоша новина, а скръбта, която е заварила неподготвен човек, може да предизвика загуба на апетит или обратното - да се стигне до преяждане. Тогава точните билкови чайове идват на помощ: те успокояват нервите и стабилизират работата на стомаха.
Храносмилателни нарушения и стомашни болки
Диспепсия (лошо храносмилане) може да е резултат от сериозно заболяване, така че лекарите не препоръчват да експериментирате с билки. Но има случаи на епизодични болки в стомаха, които не са свързани с определена диагноза, така че наличните билки за лечение на стомаха и профилактиката на болестите винаги са в шкафа на домакините или в аптеките.
Мента
Листата на това растение имат много свойства: успокояващо, холеретично, против повръщане, спазмолитично. Инфузия на мента помага за увеличаване на апетита и за подобряване на функционирането на стомаха и червата и е възможно да се направи тинктура от листата му.
Чай от мента
Лъжица мента (сушени или пресни листа) се изсипват в чаша и се добавя вряла вода (250 мл). За да се предаде на напитката по специален вкус, добавете зелен чай. За подобряване здравето на червата и стомаха, можете да добавите листа от боровинки, ягоди, бреза.
Гастрит с висока киселинност
Прекомерните количества киселини в стомаха са придружени от болка, гадене, киселини и други неприятни симптоми. За да се намали киселинността, понякога не е необходимо да приемате медикаменти. Можете да използвате по-безопасни билкови отвари, за да възстановите функционалността на стомаха. За това ще помогнат лайка, бял равнец, жълт кантарион, женско биле и др.
При лечение на гастрит, когато стените на стомаха имат плитък характер на увреждане, лекарите често съветват пациентите да пият билкови чайове. Те смятат, че сборът от билки може да бъде един от ефективните методи за лечение.
Билкова комбинация 1 – смесете 3 части червен кантарион, 2 части жълт кантарион, 1 част мента и направете запарка с 200 мл гореща вода, без допълнително варене. Настоявайте за повече от 1 час, прецедете и изпийте преди хранене.
Билкова комбинация 2 - лайка, мента, копър, корени от женско биле общо 40 г. Направете запарка с вряща вода (500 мл). Настоявайте за 3 часа, като покриете с кърпа отгоре, прецедете и пийте преди всяко хранене.
Билкова комбинация 3 – жълт кантарион, лайка, бял равнец, жълтурче общо 20 г. Направете запарка с 1 чаша вряща вода и настоявайте за 1 час, прецедете и пийте 30 минути преди хранене.
Лечебна ружа
Лекарствените препарати, направени от корените на Лечебна ружа, се използват за общи стомашни заболявания и задържане на изпражненията. Съдържанието на голям брой лигавични компоненти с обгръщащи свойства спомага за предпазване на стомаха от ефектите на дразнещите вещества върху него. Произвеждат се прахчета, екстракти, отвари и сиропи от Лечебна ружа. Но употребата им е противопоказана при запек.
Отвара от корени на Лечебна ружа - 5-6 грама корени се смачкват, сваряват на бавен огън в продължение на 15 минути. Оставете ги покрити за няколко минути, не забравяйте да прецедите. Добавете преварена вода колкото е било в самото начало. Подсладете с мед за подобряване на вкуса на напитката и пийте с всяко хранене. Отварата е полезна в прясно състояние, така че - приготвяйте я ежедневно.
За предотвратяване на гастрит е полезно да се използва сок от моркови или картофи.
Зелев сок
Зелеви листа се смилат в месомелачка, получената маса се изцежда от сок през тензух, леко си затопля и се пие на равни части. Полезните свойства се губят, ако се съхранява повече от 2 дни и е неефективно да се третира стомахът с негодната суровина.
Живовляк
От пресни или изсушени листа на растението, се приготвя великолепна настойка. Листата се натрошават (20 г), залива се с вряща вода, настоява се за няколко минути, разделя се на 3 дози и се пият през целия ден.
Лечение на язва на стомаха
Тежко заболяване, което изисква внимателно използване на билкови лекарства или други компоненти, причинени от дълбоко увреждане на лигавицата, предизвиква чести обостряния. Те са придружени от непоносима болка.
С цел профилактика успоредно с диетата по време на периоди на ремисия се разрешава да се пие чай за стомаха, отвари и билкови тинктури, което допълнително ще намали риска от обостряния. Билки, които насърчават регенерацията на увредените тъкани: женско биле (корен), невен, детелина, бреза (листа), лайка, пелин, бял равнец.
Приготвянето на комбинирана настойка се прави лесно в домашни условия, но ако нямате необходимите билки, може да ги закупите свободно в аптеката.
Билкова комбинация 1 - 5-6 г настърган корен от женско биле без допълнителни съставки се изсипват в 200 мл вода и варят в продължение на 10 минути и се пият за 3 месеца.
Билкова комбинация 2 - 2 с.л. жълт кантарион и 1 ч.л. стевия се смесват, заливат се с 1 чаша вода и се поставят на бавен огън. Запарва се половин час, охлажда се и се пие през деня.
Билкова комбинация 3 - равни части от бял равнец, липов цвят, лайка, мента общо - 40 г, заливат се вряща вода и се настоява за 2 часа. Прецежда се и се пие през целия ден.
Първите симптоми на гастрит и язва не се различават много. Така че една от причините пациентите да се окажат в болнично легло, е от нежелание да потърсят помощ навреме.
На всички е известно, че самолечението често води до неочаквани последствия. Подобряване може да има, ако употребявате билки. Но само лекарите могат да определят степента на заболяването.
И за да се избегне влошаване, хората не трябва да се доверяват на собствените си идеи и методите на лечение, а да спазват строго изградена схема на билколечение.
Коментари