Gotvach.bg»Статии»Любопитно»Малцова захар и малтоза - какво трябва да знаем

Малцова захар и малтоза - какво трябва да знаем

Аника ВойтАника Войт
Мастър Шеф
7520
Малцова захар и малтоза - какво трябва да знаем

Малтозната или малцовата захар е вид естествен дизахарид, съдържащ глюкозни остатъци.

Голямо количество малтоза (малцова захар) присъства в покълналите зърна от ечемик, ръж и други зърнени култури.

Освен това учените успяха да открият малцова захар или малтоза в цветен прашец на някои растения и в зеленчуци като домати. Малтозата (малцовата захар) има уникални свойства, които позволяват на продукта лесно и безпроблемно да се абсорбира от живия организъм. Те позволяват на продукта напълно да се разтвори във вода.

Към това може да се добави и точката на топене на малтозата - 108 градуса и интересен сладък вкус.

Човечеството научи за съществуването на малцовата захар много преди да може да ѝ даде научна обосновка. Например в Япония отдавна е обичайно да се събира сладкото вещество, секретирано от нишестени сортове ориз и просо. Но да определят химичните процеси, които дават този уникален продукт, хората успяха съвсем наскоро.

Трябва да се отбележи, че малтозата има по-малко сладък и пълноценен вкус, отколкото има например захар от цвекло или тръстика.

Независимо от това тя спечели уважението на потребителите и производителите на храни и се използва широко в различни сладкарски и кулинарни области.

Малтоза се използва в производството на сладки

Малцовата захар е особено актуална при производството на бебешка храна, което се дължи на не толкова сладкия вкус в сравнение с подобни продукти.

Малтозата обикновено се добавя към диетични продукти. Според учените това вещество е много по-полезно от най-известните заместители на захарта като фруктоза или захароза. Малцовата захар е отлична за направата на сиропи, които впоследствие се използват в печенето и сладкарството.

Най-често малцовата захар може да се намери в хлебчета или сладки бисквитки. Този продукт се добавя и към сладолед, кулинарни смеси за домашни сладкиши и палачинки, зърнени храни и др. Често в храната малтозата играе ролята на естествено багрило.

На нейна основа се произвежда меласа.

В момента не е открита видима вреда от малтозата, въпреки че има доказателства, че злоупотребата с продукти с нейното съдържание може да повлияе неблагоприятно на здравето.

За да сведете до минимум тази вреда, трябва внимателно да следите диетата си и да обърнете внимание на състава на закупената храна.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest