Свикнали сме вече да закупуваме яйцата покрай Великден на доста по-високи от нормалните цени, както и зимно време цената на пилешкото месо да се покачва. Последното е в резултат на повишеното отопление, от което се нуждаят пилетата за отглеждането си през зимния сезон.
И все пак - защо статистиките сочат, че ние купуваме сред най-скъпите яйца и пилешко в Европа? Нали ни сочат като най-бедната държава в Европейския Съюз, което си е и самата истина. На какво се дължи подобно явление?
Защо яйцата и пилешкото у нас е сред-най-скъпата в Европа
Както сами се досещате основен фактор за покачването на цените на яйцата и пилешкото месо като цяло е покачването на цената фуражите, горивата и електроенергията, на което станахме свидетели през 2022 г. Средно с около 75 %, като вероятно тук е моментът да отбележим, че в Германия поскъпването е с над 105 %.
По отношение на цените на пилешкото месо подобно покачване на цените се е наблюдавало през 2011 г., когато със закон се забрани отглеждането на кокошки-носачки в конвенционални (неуголемени) клетки.
Според Ивайло Гълъбов, който е председател на Съюза на птицевъдите, увеличението на цената на яйцата у нас може да се обясни с това, че първоначално те са се продавали на много по-ниски цени, особено по време на ковид пандемията. Поради което и сегашното увеличение на цената им ни се струва драстично.
Най-търсените яйца от производители са клас А - размери М и L. В търговските вериги са по-скъпи заради доставните разходи. Прави впечатление, че от цената на едро до цената на дребно разликата е доста голяма. Когато яйцата бяха на дребно 15 ст., обяснимо беше да има 50% надценка заради скъпото складиране и транспортиране. Но когато яйцата поскъпнаха - 57% надценка е малко неоправдано, казва той.
Друга причина за високата им цена е фактът, че ние внасяме много яйца от Полша, където цените им са с около 20 % по-високи от нашите.
Макар пилешкото месо също да е поскъпнало, според Ивайло Гълъбов цената му ще започне да се понижава предимно заради последствията от войната в Украйна и руското ембарго. Зимно време е логично пилешкото да е по-скъпо в следствие от по-дългото време, необходимо за отоплението на сградите, в които се отглеждат пилетата. Когато отоплението стане излишно се предполага и че цената на пилешкото месо ще падне.
За нас, крайните потребители, остава само да ни крепи надеждата, че това в действителност ще се случи. А дотогава може да наблегнем на свински пържолки и друсан кебап.
Коментари