Съвсем обичайно е лятно време видимо да се вталяваме, и то без особени усилия. Времето навън е прекрасно и предразполагащо към разходки, колоездене, езда, каране на ролери и какви ли не други спортове, с които горим калории. Изключваме от менюто си тежките храни и наблягаме на свежи сезонни плодове и зеленчуци. Както се казва, отслабваме, без да се подлагаме на някакви сериозни и мъчителни диети.
Но колкото и да ни се иска да е вечно лято, природата се нуждае от своето разнообразие и идва ред на есента и зимата. Предпочитаме да се задържаме вкъщи на топло, а пазарът не предлага такова разнообразие от пресни зеленчуци.
Поради тази причина хората от векове са се научили да консервират храната си, което също така е улеснявало и транспортирането ѝ. Чрез метода на консервирането храната се съхранява дълго време, защото микробите, които биха могли да я развалят, са изолирани. А можете ли да си представите есенната или зимната трапеза, без на нея да има поднесена туршия, кисели краставички или кисело зеле? Надали.
Тук възниква въпросът дали туршията е полезна или вредна за здравето ни, както и дали е възможно да отслабнем с туршия. Нека да разнищим този въпрос.
Най-големият плюс на консервираните храни е, че можем да консумираме зеленчуци, набрани лятно време от собствената ни градина, както и това, че по време на затварянето им в буркани ценни витамини като A, D, E и К не се губят значително. Не на последно място, почти всички зеленчуци, които затваряме в буркани, са с много малко калории и повечето хора разчитат именно на туршиите, когато искат да свалят килограми. Те способстват за стартиране на метаболизма и за елиминиране на токсините в тялото ни.
Като доказателство за подобно твърдение ще цитираме самата Д-р Йорданка Господинова, създател на наложилата се вече програма за умно отслабване Smart Diet. В проведено с нея интервю тя споделя „Съставките в някои туршии и киселото зеле забързват метаболизма на човек, помагайки му в борбата срещу килограмите. Това се дължи на ферментационните ензими, които се отделят от зеленчуците при процеса им на ферментация, което всъщност се случва в един буркан туршия. Такива зеленчуци се усвояват изключително бързо от организма и подобряват функционирането на червата. Имат благоприятен ефект при артрит, проблеми с храносмилателната система, подобряват функционирането на имунната система. Туршиите могат да са полезни и да ни помогнат да отслабнем.“
В заключение ще добавим, че колкото и да са полезни туршиите, те са с високо съдържание на сол и оцет и с тях не трябва да се прекалява. С цел отслабване е най-добре да консумирате туршиите в разумни граници, а киселото зеле да накисвате предварително във вода. Поради високото съдържание на натрий в туршиите всички хора, които страдат от хипертония или сърдечно-съдови заболявания, трябва да са нащрек, що се отнася до консумацията на туршия. Не да я изключат от менюто си, а да не прекаляват с нея.
Коментари