Причини за напукани капиляри
Чупливостта на капилярите е много разпространен проблем, особено при жените.
Причините за произхода могат да бъдат многобройни, доброкачествени или патологични. Генетични предразположения, хранителни дефицити (по-специално на витамин С и авитаминоза P), временни хормонални промени (бременност, предменструална фаза) и неправилни поведенчески навици (прекомерно излагане на слънце, липса на физическа активност, наднормено тегло/затлъстяване и стрес) често съществуват едновременно.
Въпреки това по-малко са жените, които страдат от напукани капиляри поради патологични причини (повишено ниво на адреналин, болест на Кушинг, синдром на Ehlers-Danlos, синдром на Marfan) или други причини (както при терапия, базирана на кортикостероиди); дори някои противозачатъчни хапчета могат при някои предразположени жени да задълбочат проблема.
Как да разберете дали имате крехки капиляри
Капилярната чупливост идва с появата на повече или по-малко обширни точковидни хеморагични петна (петехии, екхимози и хематоми), особено по лицето и краката. Тази картина, когато е особено очевидна, обозначава състояние, наречено пурпура, при което хеморагичните прояви са склонни да възникват спонтанно или след минимална травма.
Мерки и хранене срещу напукани капиляри
Като се изключат изброените по-горе причини, чупливостта на капилярите се лекува преди всичко с диетични и поведенчески интервенции.
Много популярни поради своята ефективност са храните и диетичните продукти на базата на горски плодове (малини, боровинки, къпини, касис и цариградско грозде), череши, сини сливи и витамин С, към които често се добавят - заради антиоксидантното им действие - грозде и цитрусов сок, зелен чай и други подобни.
Все още в областта на храненето понякога се препоръчва добавка с есенциални омега-3 мастни киселини и диета, особено богата на цитрусови плодове (по-специално концентриран лимонов сок).
Фармакологично лечение на напукани капиляри
Лекарства, съдържащи някои активни съставки от растителен произход или производни, полезни при лечението на чупливост на капилярите, се предлагат в аптеките. Класически примери са витамин С (аскорбинова киселина), есцин (получен от семената на дивия кестен), рутин или рутозид и хесперидин (биофлавоноиди, особено представени в цитрусовите плодове - хесперидин - и в елдата - рутозид - които имат синергично действие с витамин С и подобряват здравето на колагена, а оттам и на капилярите, повишават еластичността на венозните стени и реабсорбцията на отоци, като са полезни и за профилактика на сърдечно-съдови заболявания, благодарение на антихипертензивното, противовъзпалителното и хипохолестеролемичното действие).
Фитотерапия при напукани капиляри
Във фитотерапевтичната област има широко приложение на екстракти от цветен прашец, червена лоза и други лекарства, богати на флавоноиди (центела азиатска, боровинка, прополис, бял трън, гинко билоба, месарска метла) и следователно оборудвани с капилярно действие за защита. При напукани капиляри търсете билки, изобилстващи от флавоноиди.
Коментари