Мексиканците имат безспорен принос към световното меню, откривайки за широката консуматорска аудитория лютивите чушлета.
Никъде по света обаче не се консумират толкова люти чушки, както в Мексико. Там лютивият червен пипер се ръси почти на всяка храна, дори върху портокали, ябълки, манго и диня.
Чилито се добавя към повечето местни гозби и то не в минимални количества за вкус, а в огромни дози, така че чужденците трябва да поемат въздух и вода след всяка хапка от традиционно мексиканско ястие.
Мексиканците използват много видове люти чушки: някои по-меки като обикновените пиперки, а други толкова люти, че натъркани в кожата предизвикват мехури.
Малките люти пиперчици се използват предимно за готвене и за приготвяне на салца – мексиканска подправка от люти чушки, домати, чесън и лук. По-сладките пък се консумират сурови под формата на салата.
Могат ли обаче тези силно лютиви пиперки да бъдат полезни за здравето? Оказва се, че да. Чушлетата и производните им подправки са много благоприятни и успокояващи организма. Специалисти по храненето дори твърдят, че чилито има дори подмладяващ ефект.
Чилито има чудесни медицински свойства. То подобрява кръвообръщението, подпомага смилането, като стимулира отделянето на ензими и солна киселина в стомаха.
Лютите чушлета имат благотворно действие върху бъбреците, далака и панкреаса. Освен това е са силно тонизираща храна.
Ако запитате обикновения мексиканец защо е толкова здрав, той най-вероятно ще ви отговори „Заради чили, лютите чушки“.
Освен това пикантните чушлета са извънредно богати на витамини, минерални елементи и ензими, особено на витамин С.
В заключение чилито има ценното качество да подпомага здравето и да забавя остаряването, ако разбира се се използва в умерени количества.
Коментари