Живакът от изядената риба не увеличава опасността от инфаркт и инсулт. Това твърдят учени от Харвардския университет, след като анализираха нивата на токсините в десетки хиляди изрезки от нокти.
Морската храна много често се препоръчва срещу сърдечно-съдови заболявания. Някои специалисти обаче имат притеснения, че високото съдържание на живак в някои риби като акула и риба-меч, е опасно, разкрива "Асошиейтед прес".
Наистина ли това е така? На този въпрос се опита да отговори най-новото изследване. В него учените не разчитат единствено на спомените на хората какво са яли, а измерват живака в ноктите им. Изследването на американските учени обхваща данни за 174 000 души, проследени 11 години.
Разлики в честотата на инфарктите и инсултите между хората с най-голяма концентрация на живак и при тези с най-малка, не била установена.
Живакът се съдържа в почвата и скалите, включително и във въглищата. От електроцентралите на въглища и от други източници той попада във въздуха, оттам - във водата.
Малките риби го поглъщат с планктона, след това те стават храна на по-големите. Хищните риби, които живеят по-дълго, като акула, риба-меч, кралската скумрия, натрупват най-много живак.
По принцип е установено, че високото количество от метала може да увреди развиващия се мозък и нервна система на бебетата.
"Хората трябва да ядат риба и да не се безпокоят за нежелателни последици за сърцата им", каза кардиологът Дариуш Мозафариан.
Миналия месец плеймейтката Златка Димитрова обаче попадна в болницата заради измислена от самата нея диета от зелена салата и риба тон. Според Златка в салатата имало нитрати, а в рибата - живак, които й докарали силни болки в корема и диагноза "преплитане на червата".
Коментари