Остатъчните количества пестициди в плодовете и зеленчуците по мнение на специалисти зависят от абсорбационната (попивателна) способност на епидермиса на различните продукти.
Изследвания установяват, че две измивания с течаща вода отстраняват 90 % от пиримикараба, 79 % от карбендазима и 50 % от фазалона – едни от най-често срещаните химични препарати, с които се третират растенията.
Доказано е още, че в повечето случаи по-продължителното миене (3- 4 пъти) е в пряка корелация с по-малкото количество остатъчни пестициди в плодовете и зеленчуците.
Друг метод за предпазване от неблагоприятните химични препарати, използвани в селското стопанство, е обелването на избраните продукти. Въпреки че много изследвания твърдят, че именно там се съдържат едни от най-ценните вещества за организма.
Все пак, ако се чувствате несигурни в качеството на закупените продукти, е по-добре да ги обелите, за да гарантирате в по-голяма степен предпазването от вредните субстанции.
Разбира се топлинната обработка също е вариант за избавяне от химията в продуктите, защото при по-висока температура, устойчивостта на пестицидите намалява.
Всъщност опасните химически вещества, прилагани за защита на растенията в селското стопанство, понякога могат да се натрупат и в месестата част на плодовете/зеленчуците. Ето защо измиването и избелването им в някой случай не се оказва достатъчно.
В такива ситуации най-доброто решение е продуктите да се пасират. По този начин в месестата част, която се явява отпадъчен продукт, оставят отровните пестициди. В същото време сокът съдържа всички необходими ензими и хранителни вещества.
Това е и най-крайният, но и най-ефективен метод за предпазване от вредния за човешкия организъм съставки.
Коментари