Дори след най-вкусната вечеря идва едно не особено приятно занимание за домакинята. В някои семейства предвидливо са си разделили тези задължения на две – един готви, друг мие чиниите. И въпреки, че тази задача изглежда съвсем елементарна, има някой тънкости, които могат да ви помогнат.
Ако например имате загорял съд, който е от тефлон (твърдят, че нищо не загаря, но понякога се случва) трябва да сте наясно как да го изчистите. Има няколко неща, които категорично не бива да правите освен ако не искате да изхвърлите съдината.
Първата мисъл може би е да изчистите загорялото с тел за миене на съдове, но тя веднага трябва да се изпари от главата ви, защото по този начин дори да успеете да измиете съда, ще го повредите и той няма да става за готвене.
Другото, което в никакъв случай не бива да използвате, са препарати с абразивни частици – това отново би означавало, че тиганът ви ще става единствено за изхвърляне. Всякакви варианти като сол, сода, които след себе си включват и търкане са неприемливи за покритието на тигана.
Първото, което трябва да направите е да накиснете съда във вода, нека да постои така известно време. След това с меката част на гъбата премахвате ненужното – в повечето случаи загорялото вече се е отлепило от дъното.
Ако обаче това не действа можете да използвате препарат за фурни – достатъчно е да намажете и за няколко минути тиганът ще се почисти, но не оставяйте препарата да действа прекалено дълго. И задължително трябва да прочетете дали върху него не е упоменато изрично, че не бива да е използва върху определена повърхност.
Друг вариант е да налеете вода в тигана, да прибавите и малко веро и да оставите съдината върху включен котлон – когато водата заври загорелите места ще се изчистят. Този начин е най-безопасен и в повечето случаи много ефикасен.
Коментари