Хумата /humus – пръст/ представлява белезникава мазна глина, която широко се употребява като хигиенно и козметично средство. Хумата е наричана още лечебна глина, защото освен козметично, тя е универсално лекарство, което намира широка употреба и в нетрадиционната медицина. В наши дни употребата на хумата в медицината се счита за една от най-добрите и безвредни детоксикиращи терапии.
Сигурно много малко хора знаят, че хумата е използвана в миналото като лекарство срещу дизентерия, холера и различни възпаления. Друг интересен факт е, че болните животни предпочитат да пият вода от места, където почват е глинеста и е предала лечебните свойства на водата.
Видове хума
Зелена хума
Дължи своя цвят на железния оксид. Тя съдържа още калиев карбонат, калций, манган, фосфор, цинк, алуминий, молибден, магнезий, кобалт. Сред минералите, които влизат в състава на зелената хума, около 13% е алуминий, 50% силициев диоксид и 15% други минерали като мед, злато, сребро и тежки метали.
Бяла хума /каолин/
Съставът ѝ е близък до този на зелената хума, но бялата се отличава с наличието на микроелементи. Полезните свойства на бялата хума са описани още Хипократ. Оттогава тя е незаменима съставка на маските. Бялата хума е богата на цинк, магнезий и силицев диоксид. Бялата хума има незаменими регенериращи свойства.
Жълта хума
Извежда токсините от тялото и насища кожата с кислород. Изключително богата е на калий, желязо и други минерали. Изключително подходяща е за безжизнена и отпусната кожа, без значение дали е мазна или нормална.
Червена хума
Цветът на червената хума се дължи на съчетанието от мед и железен диоксид. Тя не е толкова полезна за маски като бялата и зелената, но за сметка на това е изключително подходяща за желязодефицитна анемия чрез вътрешна употреба. Маската с червена хума има способността да възвръща блясъка на кожата.
Розова хума
Омекотява кожата и възвръща изгубения блясък. Изключително подходяща е за чувствителни и деликатни кожи. Съдържа много олигоелементи.
Синя хума
Може да използва при всички видове кожа. Обогатява кожата с кислород.
Сива хума
Има много добри овлажняващи и тонизиращи свойства. Изключително подходяща е за суха, чувствителна, обезводнена и деликатна кожа. При редовна употреба омекотява кожата и връща красивия блясък.
Избор и съхранение на хума
В нашата страна има редица находища на хума, така че, ако имате възможност най-добре е да си я съберете сами. Все пак фабрично опакованата хума има своите предимства – тя е изчистена и пресята от примеси, а също така и много добре стрита. Хумата може да се закупи от аптеки и специализирани магазини.
Хумата не бива да се съхранява в метални съдове и не бива да влиза в контакт с каквито и да е метални предмети, които могат да променят химичния й състав. Най-добре няколко дни преди да бъде използвана, хумата да се изложи на въздух и преки слънчеви лъчи.
Ползи от хума
Хумата е едно от най-добрите натурални средства за вътрешно лечение, използвана още от древни времена. Тя поглъща отровите и патогенните микроби. Утвърдена е като чудесно лечебно средство при циреи, отоци, дископатия, тендовагинит, синузит, колит, разширени вени, навехнати и изгорени места, ухапване от насекоми, болки в главата, възпаления. Тя поглъща отровите в стомаха и червата и ги прави напълно безвредни, като това нейно свойство е доказано при лабораторни опити.
Компресите от каша от хума имат много добро действие при разширени вени. Краката трябва да се мажат в продължение на 10-тина дни. Болните участъци могат да се мажат и с мехлем, приготвен от равни части свинска мас и хума. Масажът с хума и мед пък действа регенериращо на кожата, изчиства токсините и възстановява енергията на организма.
Като добро профилактично средство преди закуска се пие вода с хума. За целта в 1 ч.ч. вода се разтваря 1 ч.л. хума. След като хумата се утаи, се изпива само бистрата вода. Водата с хума се препоръчва при псориазис, като в този случай се изпива и утайката.
Разтворът от 1-2 ч.л. хума в 100 мл вода е много добро средство при възпалени венци и парадонтоза. Хумата има добър ефект и при пърхот. За целта хумата лечебната глина се оставя да престои във вода, докато не се разтвори добре и не се образува кашичка. Тази кашичка се нанася върху косата. Преспива се така и на сутринта косата се измива само с вода.
Хума в козметиката
Хумата е незаменима съставка в маските за разкрасяване. В миналото тя е била основно измиващо средство както за косата, така и за кожата. Измиването с хума не само подхранва и заздравява косъма, но и идеално извлича всички натрупани замърсявания.
От друга страна, хумата е едно от най-ефективните средства за контрол на омазняването на косата. Тя извлича събрания себум без да дразни кожата и по този начин не предизвиква ефекта на агресивните шампоани, а именно – още повече омазняване.
За измиване на косата смесете хума с ябълков оцет, за да се образува гъста каша. Прибавете няколко капки етерично масло от салвия и нанасете получената смес върху косата. След 20-тина минути изплакнете обилно.
Ако имате суха коса отново пригответе класическата основа за измиване, но оцет и хума, но прибавете и един жълтък. Оставете да действа 20 минути и изплакнете.
Хумата не е напълно подходяща за боядисани коси, защото много бързо отмива цвета.
Тонизираща маска за лицето – 4 с.л. хума се заливат с прясно топло мляко или топла вода до получаването на кашица. Нанесете върху лицето и шията, покрийте лицето с найолоново парче, на което предварително са изрязани отвори за очите, устата и носа.
Коментари