Витамин В17 за първи път е открит в семена от бадеми, а по-късно е установено, че се съдържа и в голяма част от плодовете. Годините наред това вещество е смятано за витамин и причислявано към витамини на група В под номер 17.
Съвременните проучвания показват обаче, че по-скоро принадлежи към витаминоподобните съединения. Естествено този факт съвсем не омаловажава или намалява редицата му здравословни ползи.
Витамин В17 е познат и под наименованието амигдалин. Изграден е от две захарни молекули – едната цианид, а другата бензалдехид.
Ползи от витамин В17
Смята се, че съдържащия се във витамин В17 цианиден компонент уврежда и унищожава раковите клетки. Много специалисти смятат, че този витамин е ключът в борбата с коварната болест. Редица изследвания потвърждават факта, че витамин В17 е изключително ефективен при ракови образувания.
Пречистената форма на витамин В17, известна като лаетрил, се прилага под формата на инжекции или орално за лечение. За момента това вещество е забранено за употреба в САЩ заради необходимостта от допълнителни изследвания, които да потвърдят неговата ефикасност.
Доказан факт обаче е, че при народите, които се хранят с храни, богати на витамин В17, ракът е почти непознато заболяване.
Пример за това са жителите на долината Хунза, намираща се на границата между Пакистан и Индия, за които кайсията и нейните костилки са неизменна част от хранителния режим.
Всяка година, още с напъпването на кайсиевите дървета, те престават да консумират храна и единственото, което приемат е специална напитка, приготвена от вода и сушени кайсии.
Според д-р Ернст Кребс-младши /биохимик от Сан Франциско/ ракът не се причинява от неизвестна бактерия, токсин или вирус, а по-скоро е болест на витаминен дефицит, предизвикан от недостиг на ценни хранителни компоненти в менюто на съвременния човек.
Още през 50-те години на миналия век той открива, че витамин В17 е безвреден за хората. Той дори го инжектира върху животни и върху себе си, без да да се отрови. Кребс умира през 1996 година, на 85-годишна възраст.
Други ползи, които се приписват на витамин В17, включват намаляване на артритните болки, понижаване на кръвното налягане и тонизиране на организма.
Източници на витамин В17
В най-висока концентрация витамин В17 се съдържа в ядките на кайсиите, вишни, горчив бадем, вишна и праскови.
Други източници на ценното вещество са кашу, ядки от сливи, захарна тръстика, дюли, зеле, семена от ябълки, малини, къпини, просо, ечемик, кафяв ориз.
Покълналите бобови култури, леща и люцерна също са отлични източници на витамин В17. Смята се, че няколко кайсиеви ядки на ден осигуряват добро количество амигдалин на организма.
Вреди от витамин В17
Необходимо е да се внимава с консумацията на кайсиеви ядки, защото в големи количества те могат да бъдат отровни и опасни.
Смята се, че съдържанието на амигдалин в 50 кайсиеви ядки е изключително опасно за човешкото здраве. Смъртоносната доза амигдалин е 1 грам и се съдържа в около 100 ядки.
Коментари