Кайсиите са малки, златни, оранжеви плодове, с мека и гладка като кадифе повърхност, не са прекалено сочни, но определено са сладки. Кайсиите са едни от най-очакваните през лятото плодове. Златисто-оранжевият цвят и кадифената кожичка правят кайсията неустоима.
Кайсиите произхождат от Китай, но чрез Армения се пренасят и в Европа, поради което и научното им наименование е Prunus armenaica. Кайсиевите дървета се пренасят във Вирджиния през 1720 г., а испанските мисионери ги разпостраняват в Калифорния през 1792 г. Климатът там е напълно подходящ за кайсиевите култури, поради което основният добив на кайсии в Съединените щати е от слънчевите градини на Калифорния.
Състав на кайсиите
Кайсиите са отличен източник на витамин А, витамин С, фибри, калий и триптофан. Те съдържат завидни количества витамини от В групата, Е и РР. Богати са на въглехидрати, по-голямата част от които са пектинови вещества и лесноусвоими захари - фруктоза, глюкоза и малтоза.
Кайсиите съдържат фитохимикали, наречени каротеноиди - съединения, които придават червени, оранжеви и жълти цветове на плодовете и зеленчуците. Мощният антиоксидант ликопен е един от каротеноидите, които се съдържат в кайсиите. Една кайсия съдържа 16.8 калории, 0.49 г протеини и 1 милиграм холестерол.
Избор и съхранение на кайсиите
Сезонът на кайсиите е от месец май до месец август. През зимата те се внасят от Южна Америка. При избора на кайсии трябва да се търсят плодове с наситен портокалов цвят, като се избягват тези, които са бледи и жълти. Кайсиите трябва също така да са леко омекнали. За да бъдат най-добри антиоксиданти, трябва да се избират напълно узрели плодове. Избягвайте кайсии с прекалено меки места и кафяви петна, защото това са признаци за презряване.
Съхранявайте кайсиите до 2-3 дни при стайна температура, в тъмно, сухо и хладно помещение може да ги запазите за период до 3 седмици.
Кулинарна употреба на кайсиите
Кайсиите могат да се консумират както като пресни плодове, така и сушени или да се използват за направа на сладки изделия и сладка. Плодовете също могат да се дестилират за направа на ракия и ликьор. Плодовият нектар от кайсии е един от най-вкусните. Кайсиите влизат в състава на много кремове. Те се използват за украса, а за да се запазят и през зимата се приготвят на компот.
Етеричните масла от костилките им се продават в търговската мрежа като горчиво бадемово масло. Турция, Италия, Русия, Испания, Гърция, САЩ и Франция са водещите производители на кайсии.
С кайсии можете да си приготвите много вкусни рецепти. Вижте някои: Свинско бонфиле с кайсии, Сочна веган торта с кайсии, Бисквитена торта с кайсии, Домашен студен чай с праскови и кайсии, Руло с кайсии и заквасена сметана, Сироп от кайсии, Кекс с рикота и кайсии, Какаов сладкиш с кайсии, Летен компот с джанки и кайсии и много други.
Ползи от кайсиите
Хранителните вещества, съдържащи се в кайсиите могат да помогнат за опазване здравето на сърцето и очите. Консумацията на три или повече кайсии на ден редуцира риска от свързаната с възрастта дегенерация на макулата. Дегенерацията на макулата е една от основните причини за загуба на зрението на хора в напреднала възраст. Витамин А, съдържащ се в изобилие в кайсиите, е добър антиоксидант, който спомага за доброто зрение и защитава от свободните радикали.
Високата концентрация на бета-каротин и ликопен в кайсиите ги прави изключително важна за здравето на сърцето храна. Те предпазват LDL холестерола от окисляване, което може да помогне за предотвратяване на сърдечни заболявания. Каротиноидите и ликопенът значително намаляват и риска от развитие на рак на простатата. Само една шепа кайсии съдържа препоръчителната дневна доза бета каротин необходим на организма ни.
Кайсиите съдържат също и хранителни вещества като витамин А, които спомагат за добро зрение. Витамин А е мощен антиоксидант, който се бори със свободните радикали и увреждането на клетките и тъканите. Свободните радикали могат да наранят очните лещи.
Кайсиите са и добър източник на фибри, които спомагат за подобряване процеса на храносмилане. Кайсията е идеална срещу запек и при нарушения на храносмилателната система като дивертикулоза. Консумирайте сушени кайсии при запек, защото те съдържат повече фибри от пресните и в случая са по-полезни при запек. Кайсия е известна също като мощен помощник срещу борбата с глисти.
Безкрайният списък със съставки и ползи от кайсиите може да бъде продължен още, не е учудващ и факта, че сушените кайсии са били под номер едно в списъка с провизии на астронавтите на НАСА.
Калият в кайсиите е много важен минерал за цялостното здравословно състояние на организма. Помага за баланса на течностите в тялото - помага срещу задържане на течности и същевременно предпазва от дехидратация.
Ядките на кайсиите също са много полезни. По хранителен състав и полезни вещества те се доближават до бадемите. Кайсиевите ядки се използват в народната медицина за облекчаване на ларингит, бронхит и някои други заболявания на дихателната система.
Сушените кайсии също са изключително полезни. Една шепа сушени кайсии има 5 пъти по-високо хранително съдържание в сравнение с една голяма свежа кайсия. Могат да похапват между храненията, за да се създаде усещане за ситост, като по този начин се избягват нездравословните снаксове и закуски. Подпомагат храносмилането и са много полезни за червата и стомаха. Съдържат огромни количества бета каротин, което ги прави изключително здравословни.
Сушените кайсии имат много добро антибактериално действие, поради което подпомагат детоксикацията на тялото. Предпазват от свободните радикали, увреждащи кожата, забавят процесите на стареене.
Вреди от кайсиите
Сушените кайсии, които се произвеждат с търговска цел е възможно да са третирани със серен диоксид. Те се третират със сяра, за да се удължи техният срок на годност, тъй като тя е един вид консервант, който предотвратява окисляването и избелването на цветовете. Сярата може да предизвика остри реакции при хора, страдащи от астма.
Кайсиите не се препоръчват на хора, които страдат от диабет, намалена функция на щитовидната жлеза и заболявания на черния дроб.
Разкрасяване с кайсии
Кайсиите освен вкусен и полезен плод, намират широко приложение и в козметиката. Козметичните маски с кайсии действат благоприятно върху кожата - освежават я и я подмладяват. Кайсиевото масло, приготвено от костилките също се използва в козметични маски, които изглаждат бръчките.
Може да си направите сами кайсиев крем. За целта разтопете 2 с.л. бадемово масло, 2 с.л. ланолин и 1 с.л. кайсиево масло. Смесете всичко и добавете 3 с.л. лимонов сок.
Диета с кайсии
Лятото е сезон с огромно богатство от плодове, а кайсиите са един от най-вкусните начини да заредим тялото си с полезни вещества и витамини, защо не и да отслабнем. Кайсиите са отличен източник на диетични фибри, благодарение на което консумацията им регулира перисталтиката и подпомага храносмилането.
Ако имате желание да направите разтоварващ режим с кайсии, може да заложите на един ден седмично, в който консумирате само свежи кайсии, вода и неподсладен чай. Ако пък искате да свалите няколко излишни килограма, продължете разтоварващия режим за 2-3 дни. Диетата с кайсии се характеризира с ниско съдържание на мазнини и въглехидрати, поради което облекчава работата на храносмилателната система и подпомага отслабването. Същевременно зарежда организма с полезни витамини, минерали и фибри.
Диетата е много лесна за изпълнение. На ден се консумират по 1-1.5 кг кайсии, разделени в няколко приема - най-добре 4-5. Пие се много вода, зелен чай или билков чай по избор. При липса на енергия и прекомерна отпадналост, може да се хапват мед или пчелен прашец.
Хубаво е диетата с кайсии да се прави през уикенда, когато тялото няма прекомерна активност и в същото време ще се избегнат тежките трапези, характерни за почивните дни.
Всяка седмица може да се прави по един разтоварващ ден с кайсии, но диетата за 2-3 дни може да се спазва веднъж месечно. Не бива да се спазва от бременни жени и хора с тежки хронични заболявания.
Ако обичате вкуса на кайсията, непременно опитайте от нашите сладкиши с кайсии - ще останете очаровани!
Коментари