Ацерола

Ацерола плодове
Снимка: Vitor Vitinho Pixabay

Екзотичните плодове будят любопитството на хората заради непознат вкус, който предлагат или заради лечебни качества. Някои от тези плодове обаче могат да бъдат използвани само като лечебно средство, защото не са подходящи за транспортиране.

Такъв плод е ацеролата. Тя е позната само като хранителна добавка на европейския континент, тъй като бързо се разваля и не може да се транспортира. Това не пречи да се познава и като плод най-вече заради хранителните и лечебните си свойства, които притежава.

Характеристика на ацерола

Този тропически плод е познат и с названието тропическа вишна, на латински Malpighia glabra. Родината му е Централна Америка, Северна и Южна Америка, Мексико и Карибския басейн. Представлява храст или малко дръвче, чиито плодове са много подобни на черешата и вишната и обагрени в наситено червено.

Разлика обаче със стандартната вишна е нейната принадлежност към семейство Malpighiaceae, за разлика от стандартната вишна, която е член на семейство Rosaceae заедно с ябълката, крушата, къпината. Плодът на ацеролата прилича много на европейската вишна на външен вид. Има приятен вкус, стипчив, наподобяващ този на дренката.

Храстът цъфти от април до ноември, а плодовете узряват след около месец. Плодът е дребен, около 1-4 сантиметра в диаметър, в началото зелен на цвят, а после се обагря в ярко червено.

Основното предимство и богатство на ацеролата се състои в съдържанието на витамин С. Този плод е безспорно най-богатият на аскорбинова киселина от всички познати. Той съдържа многократно повече витамин С, около 30 пъти повече от портокала, както и от всички други плодове.

Състав на ацерола

Ацеролата е малък по размер плод, който не се среща на европейска почва- Той е плодът на тропическо растение с невероятно много полезни вещества в състава си. Съдържанието на антиоксиданти в него е наистина забележително, но и всички други полезни хранителни вещества не бива да се пренебрегват. Винаги при характеристика на съдържанието му се започва с витамин С.

Витамин С в ацеролата

Ацерола
Снимка: Ponciano Pixabay

Поради най-високото в световен мащаб съдържание на витамин с, ацеролата се използва за превенция на грипни и простудни заболявания. Касисът и шапката с най-много аскорбинова киселина в Европа, отстъпват на ацеролата.

Витамин С е необходим за имунната система, за производството на колаген и синтеза на карнитин, който е нужен за синтеза на мазнините и трансформирането им в енергия. Той участва и в производството на невротрасмитери, важни за нервната, мозъчната и други системи в организма.

Фитонутриенти в ацеролата

От фитонутриентите в ацеролата се намират каротеноиди, феноли, флавоноиди и антоцианини, които играят роля на антиоксиданти. Наличието на провитамин А означава, че ацеролата дава и витамин А на тялото. От останалите витамини в състава на плода влизат В1, В2, В3, желязото, фосфорът и калцият. Основните феноли са под формата на фенолни киселини, флавоноиди и антоцианиди. Тези вещества са с важен принос в борбата с увреждането от окислителните процеси в тялото.

Пектин в ацеролата

Тропическата вишна помага на храносмилателната система. Пектинът е влакно с устойчива формула и има мощно пробиотично действие. Поддържа и имунитета и е в добри количества в ацеролата.

Плодът осигурява и биофловоноиди, минерали, витамини, микроелементи и органични киселини. Те работят заедно с витамин С за усвояването и активността на полезните съставки.

Начини за приемане на ацерола

Най-добре е да се консумира плода в прясно състояние. Той е сладък, ароматен и леко стипчив. Леко се консумира в сурово състояние или в рецепти.

Тази вишна бързо се разваля и е добре всеки да си отгледа плода за собствена консумация. Запазването е възможно, ако плодовете се замразят, веднага след тяхното прибиране от дървото.

В рамките на 5 дни след набиране плодът се разваля и губи част от хранителните си качества. Дори сокът от ацерола се разваля лесно, ако не са му добавени консерванти. Затова се препоръчва употребата на пресен плод. За съжаление в Европа се използва основно хранителната добавка от ацерола, заради невъзможното транспортиране. Особено много се търси в сезоните на простудните заболявания и грипа.

Ползи от ацерола

Ацерола

- Екстрактът е подходящ за възрастни хора, пушачи, бременни жени и кърмещи майки, при които нуждата от витамин С е по-голяма. Всяка изпушена цигара отнема между 25 и 100 милиграма витамин С от тялото. Затова пушачите се нуждаят от поне 35 милиграма дневно витамин С в сравнение с непушачите;

- Аскорбиновата киселина е важна за бъдещи майки и кърмещи жени, тъй като драстично намалява алергените, които могат да предизвикат нежелани реакции в техния деликатен организъм;

- Витамин С участва в производството на колаген - ключов елемент за възстановяване на клетките, кръвоносните съдове, костите, зъбите и венците;

- Като цяло ацеролата съдържа два пъти повече полезни вещества в сравнение с останалите познати плодове. Бета каротинът в състава подкрепя неврологичната функция на организма и запазва младия и здрав вид на кожата;

- Фибрите, липидите, протеините, тиаминът, рибофлавинът, , фосфорът, желязото, калцият в ацеролата укрепват организма цялостно, имат противовъзпалително и диуретично действие, затова е добре след тежко боледуване да се консумира тропическа вишна за бързо възстановяване;

- Добра идея е при диабет, защото високото съдържание на антиоксиданти и флавоноиди забавят освобождаването на захарта в кръвта и така възпрепятстват скоковете и спадовете на кръвна захар;

- При желязодефицитна анемия ацеролата е добър избор заради това, че подпомага усвояването на желязото.

В какъв вид се предлага хранителната добавка ацерола

Продуктът представлява екстракт от ацерола във вид на разтворима напитка или таблетка за смучене и е чудесен имуностимулатор. Възвръща баланса на имунната система, премахва умората и чувството за отпадналост, поддържа нормалните телесни функции, подходящ е при интензивни треноровки и възстановяване след боледуване.

Няма странични ефекти и противопоказания, стига да не се надхвърли значително приеманото количество. Това може да доведе до храносмилателни смущения. За да се избегнат проблеми с храносмилателната система, добре е дозите да бъдат винаги в милиграми, както и да се следват инструкциите за употреба.

Няколко интересни факта за ацеролата

В Барбадос плодът ацерола се нарича барбадоска вишна, а в Пуерто Рико - пуерториканска череша. Характерната му форма обаче не е на нашата европейска череша.

Отличителна разлика между вишната и ацеролата е липсата на костилка при ацеролата и пикантният сладко-горчив вкус на тропическият плод.

Храстът ацерола дава богат плод през първите 8-9 години, а след това драстично намалява плододаването си.

В Бразилия сокът от ацерола е толкова популярен, колкото портокаловият сок в Европа.

В 100 г ацерола се съдържат повече от 1600 милиграма витамин С. за сравнение в 100 г лимони, съдържанието на витамин С е между 40 и 60 милиграма.

Интересен факт е, че плодът се бере, докато е зелен. Това се прави, защото колкото повече узрява, толкова съдържанието на аксорбинова киселина в него намалява.

Най-кратката характеристика на ацеролата е, че това е плодът с най-много естествен витамин С в света. А в естествена форма, витамин С е най-лесен за усвояване от човешкия организъм.

Вижте още за плода с най-много витамин C Ацерола.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest

Топ Статии Днес