Gotvach.bg»Статии»Кое за какво е полезно»Ацерола - плодът с най-много витамин C

Ацерола - плодът с най-много витамин C

Ацерола
Снимка: Ponciano Pixabay

Ацеролата е известна още като барбадосова вишна или пуерториканска череша и принадлежи към семейство Малпигия. Тя е добре позната на жителите на Западната Индия. Известно е, че растението има силни лечебни свойства, които се дължат главно на богатия състав на хранителни вещества.

Ацеролата е богата на витамин С, В1, В2 и В3, а също така съдържа много биофлавоноиди и каротеноиди, които подхранват организма и му осигуряват антиоксиданти.

Това е храст с височина до 4-6 метра, който по време на цъфтежа е украсен със стотици мънички бели и розови цветя. Плодовете му са малки и червени, с тънка кожа и рекордна концентрация на аскорбинова киселина. Счита се за световен лидер по съдържание на витамин С сред всички други плодове.

В 100 грама ацерола се съдържа до 3 300 мг витамин С. За сравнение същия брой шипки съдържат само 1000 мг витамин, а в касиса - само 200 мг. Цитрусовите плодове също не представляват никаква конкуренция, тъй като те съдържат само 40-60 mg витамин на 100 грама.

Полезни свойства на ацеролата:

- мощен природен имуностимулатор;

- богата е на антиоксиданти;

- нормализира кръвното налягане;

- силни противовъзпалителни свойства;

- богата е на витамин С.

Лекарите препоръчват да включите ацеролата във вашето дневно меню, тъй като тя доказано повишава имунитета на организма.

Можете да си я закупите и в сухо състояние. Сочната каша от барбадоските вишни съдържа много калций (12 mg на чаша), магнезий (18 mg), фосфор (11 mg) и калий (143 mg), а калият е важен за поддържането на целостта на клетъчните мембрани, спомага за нормализирането на кръвното налягане и предотвратява недостига в кръвта на други минерали, като например на фосфор и желязо.

ацеролата е много богата на витамин С
Снимка: Vitor Vitinho Pixabay

Една чаша сок от ацерола съдържа 1644 mg витамин С, като препоръчителната средна дневна доза на аскорбинова киселина за възрастен е 90 mg.

Това значи че е достатъчно изключително малко количество от този плод, за да наситите организма си с дневната доза на витамин С. Именно затова не е никак изненадващо, че лекарите смятат ацеролата за мощен природен имуностимулатор и склад на антиоксиданти.

Големите дози на барбадосова вишна могат да причинят:

- диария;

- гадене;

- коремни спазми;

- повръщане;

- безсъние или нарушения на съня;

- образуване на камъни в бъбреците;

- алергични реакции.

Ацеролата съдържа значително повече витамин С в сравнение с портокалите или касиса. Следователно, за да се подобри здравето, е достатъчно да се ядат само 2-3 плода на ден.

Свръхдозата може да причини конвулсии, гадене, безсъние, сънливост и други странични ефекти. При взаимодействие с определени лекарства, барбадосова вишна може да повиши нивото на пикочна киселина в организма, като по този начин се повишава риска от развитие на подагра.

Ацеролата стимулира имунната система, като затова се препоръчва особено силно на хората, които живеят в екстремни условия, а именно изпитват огромни физически натоварвания (войници, маратонци и скиори). Високите дози витамин С намаляват риска от настинки с 50%.

Заедно с това витамин С участва в производството на колаген (структурен протеин), който е важен за кожата, сухожилията и кръвоносните съдове. От тук идват регенериращите и лечебни свойства на растението. Ето защо ацерола се използва в козметологията за борба със стареенето на клетките.

Важно е да запомните, че като всеки един продукт, така и ацерола е безопасна за употреба, но само когато се приема в правилната доза. Препоръчва се прием на 100 г ацерола два или три пъти седмично. Ако въпреки това изпитвате някакъв дискомофрт, тогава е важно да се консултирате с лекар.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest