Gotvach.bg»Статии»Кулинария»Пермакултура - що е то?

Пермакултура - що е то?

Пламена M.Пламена M.
Джедай
2k
Пермакултура

Пермакултурата представлява сравнително иновативна система за проектиране на къщи, градини и общности. В нея нуждите на хората са задоволени по екологично устойчив начин, като същевременно са максимално близки до естествените.

Първото съвременно практикуване на пермакултурата, като систематизиран подход, е на австрийския фермер Сеп Холцер през 1960-те. По обстойно обаче проектът се разработва от австралийците Бил Молисън и Дейвид Холмгренв периода около 1970 г.

Природа

Първоначално Молсън нарича системата „перманентна агрокултура“, но по късно се спира на наименованието „перманентна култура“.

В пермакултурата се съчетават множество методи за устойчив дизайн на земята. Основните и принципи се градят на екологични и биологични принципи, използвайки повтарящи се природни модели като шаблони. Чрез тях се максимизират ползите и се минимализират усилията.

Биоземеделие

Главната цел на пермакултурата е да се създадат устойчиви и продуктивни системи, които да могат да задоволят човешките нужди и хармонично да интегрират хората и земята. За целта се взимат предвид фактори, като екологичните процеси на растенията и животните, техните хранителни цикли, климатичните фактори.

Всички нужди на обитателите и консуматорите на тези системи – от храна, енергия, подслон и инфраструктура, са удовлетворени от изпитани технологии.

перманентна култура

Всеки елемент в системата се разглежда като съвкупност от цялото, извършващо определени взаимодействия. Продуктите на един елемент са ресурс за друг.

Работата в типичната пермакултурна система е сведена до минимум. Главното е - отпадъците са превърнати в ресурси, продуктивността и добивите са увеличени, околната среда е възстановена.

Тези принципи могат да бъдат прилагани във всякаква среда и мащаб — от градски жилищни комплекси до селски къщи, от малки ферми до големи региони.

Основните принципи на пермакултурата са:

- Грижа за Земята;

- Грижа за Хората;

- Ограничаване на потреблението.

От тези три принципа изхожда цялостната идеология на тази система, целяща ограничаване най-вече използването на ресурси и работа, за да може всеки да има достъп до основните житейски нужди - чиста вода, чист въздух, храна, подслон, осмислена работа и социални контакти.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest

Рейтинг

4.3
51
42
30
20
10
Дай твоята оценка:

Коментари

Тази статия още не е коментирана. Бъди първият, който ще остави коментар към нея:Анонимен