Канцерогенът акриламид се съдържа в много храни, чиято консумация може да доведе до развитие на туморни заболявания. Наскоро бе обявен списък с токсичните вещества, който се явява приложение към закона за защита на околна среда в САЩ, който той оглавява.
Още преди години е изготвена специална наредба, изискваща от производителите на храни да намалят съдържанието на акриламид в продуктите. Въпреки това фактът, че той продължава да се добавя, е обезпокоителен.
Акриламидът от една страна е канцероген – вещество, предизвикващо рак. От друга страна е и мутаген – предизвиква не само рак, но и други заболявания, като засяга генетичната информация на клетките.
В началото се предполагаше, че списъкът с продукти, съдържащи акриламид, се ограничава в храни, подобни на чипс. След редица изследвания обаче се оказва, че опасното вещество се съдържа дори в хляба, бисквитите и други тестени изделия, в печените картофи, сухите закуски, солети и други зърнени, дори в кафето. Това е много изненадващо, тъй като в тези храни той се е появил от само себе си и не е добавян при производството.
Друга плашеща констатация относно акриламид в хранителните продукти, е че много продукти съдържат акриламид в стотици дори хиляди пъти повече от допустимата доза в питейната вода, в която също се открива.
Предполагаше се, че виновник за образуване на веществото, е нишестето. То се съдържа в повечето от тестените продукти. Оказва се обаче, че акриламидът се получава при висока температура от взаимодействието между аминокиселината аспарагин и захари.
Световната здравна организация публикува списък на продуктите, съдържащи акриламид, както и неговите стойности. Ето кои са те:
Чипс – 1343 мкг/кг;
Печени или пържени картофи – 330 мкг/кг;
Пилешко – 52 мкг/кг;
Риба и морски продукти – 35 мкг/кг;
Хляб – 30 мкг/кг;
Кафе – 200 мкг/кг;
Сухи зърнени закуски (мюсли) – 150 мкг/кг;
Бисквити, сладки, сухари – 142 мкг/кг.
Все още не е ясно дали големите дози, които поглъщаме от веществото, са изключително опасни. Изказват се подозрения обаче, че освен причинител на туморни образувания, акриламидът провокира и развитието на рак на гърдата.
Коментари
живей и си пей!
Но може да си пееш и да живееш!