Чаят от семената на целина доказано помага при камъни в бъбреците и други хронични бъбречни заболявания.
Експертите съветват да пиете този чай поне 3 пъти в седмицата, ако имате проблеми с бъбреците. Отварата се приготвя от 1 супена лъжица смлени семена от целина, които се заливат с 0.5 литра вряща вода. Когато водата се изстуди, трябва да прецедите семената и да ги изядете.
Семената на целината имат директно действие върху бъбреците, като значително повишават отделянето на вода. Чаят от целина може да се приготвя в комбинация с глухарче, което да подсили полезните ефекти на целината.
Съдържащите се в билковия чай фталиди имат диуретично, антисептично и леко седативно действие. В китайската медицина целината е използвана като лекарство при високо кръвно налягане.
Чаят от семената на целина съдържа големи количества калций, желязо, фосфор, цинк и витамини А и С.
В 2 тънки стъбла целина се съдържат 15% от препоръчваната дневна доза от витамин А и 15% от витамин С. 2 супени лъжици съдържат 2.7 калории, а 100 грама сурова целина съдържа само 16 калории.
Ароматните масла на билката имат силно изразени противогъбични и антимикробни свойства, които потискат и разрушават колонии на патогенни микроорганизми, каквито са Staphylococcus aureus, Staphylococcus albus, Shigella dysenteriae, Salmonella typhi и други.
Редовната консумация на сок от целина пречиства кръвта от токсини, неутрализира канцерогените, които се съдържат в тютюневия дим, помага при отслабване.
Суровата целина е полезна при стомашни заболявания, ревматизъм, затлъстяване и заболявания на пикочния мехур. Семената от целина стимулират апетита, потискат мускулните спазми и изчистват организма от натрупаните токсини.
Целината улеснява храносмилането и е изключително полезна за кожата, заради което е основна съставка в много козметични продукти.
Чаят от целина е забранен за бременни жени, защото може да предизвика преждевременно раждане, но е препоръчителен за жени, които наскоро са родили, защото стимулира отделянето на кърма.
Коментари