Ароматният морков, освен че е безценен питателен хранителен продукт, е и афродизиак.
За такъв е използван още в Древен Рим. Когато император Калигула организирал приемите си, готвачите му приготвяли всички ястия от моркови, за да дадат сили на поканените гости.
Древната римска традиция е пренесена през годините и до наши дни, затова и сега е актуално в някои нощни барове и заведения да се сервират моркови, нарязани на дълги ивички.
Преди 5 века пък било модерно дамите да укасяват шапките и роклите си с растения. Целената част на моркова им прилягала перфектно.
Някъде по същото време морковът не е бил с познатия ни сега оранжев цвят. Зеленчукът е бил жълт, бял и дори лилав.
Холандските градинари придали оранжевия му цвят и голямото съдържание на каротен.
През Втората световна война морковите били използване не само в салатите. Но и в сладкарството. Произвеждали се бонбони и конфитюри от моркови.
Морковите съдържат много провитамин А. Той подобрява зрението. Затова пилотите наблягат на меню, в което оранжевият зеленчук е в големи количества.
Морковите служат и като козметично средство. Оказва се, че те допринасят за по-младолик външен вид.
Откритието направиха учени от болницата Шарите в Берлин. Каротеноидите, които се съдържат в морковите, доматите и чушките, са едни от най-добрите антиоксиданти. Те предпазват кожата от стареене вследствие на атаките на вредните свободни радикали.
Това са вредни кислородни молекули, повлияни от ултравиолетовите лъчи на слънцето или пък от тютюнев дим, които разграждат колагена в кожата, правят е по-малко еластична и я карат да старее по-бързо. Приемайки антиоксиданти, човек се предпазва от тези радикали.
Коментари