Лещата е продукт с богато протеиново съдържание от растителен произход. В нея има толкова протеини, колкото и в месото, а сложните въглехидрати, минералите и влакнините в допълнение към протеина, я правят изключително здравословен и полезен хранителен продукт.
Малките зрънца на лещата имат чудесни хранителни и здравословни ползи, които не бива да се пропускат. Често е включвана в Средиземноморското меню, защото засища, но без да носи излишни калории или мазнини.
Това е причина често да се поставя тази представителка на семейство Бобови на трапезата, което я прави не просто част от менюто, а понякога истинската звезда в него.
Култивирани са различни видове от тази евтина и богата на протеини храна - жълта, кафява, зелена леща, оранжева. Всеки от тях има своите предимства и ползи за организма. Известното за оранжевата леща може да ни убеди да я включваме по-често в менюто си.
Характеристика на оранжевата леща
Оранжевата леща е важен източник на протеини, витамин Е и желязо, което я прави идеалното допълнение към диетите за вегетарианците.
Има отлични хранителни качества поради високото съдържание на белтъчините, фолиевата киселина, бета каротина, тиамина, калция, магнезия, витамините РР и В, и разтворимите фибри в нейния състав.
Това прави сорта оранжева леща отлична храна, която може да бъде включена в хранителния режим на хората със сърдечни проблеми и на диабетиците.
Оранжева и другите видове леща - разлики и прилики
В сравнение с кафявата и зелената леща, зърната на оранжевата леща имат много по-мека текстура и обикновено са много по-малки по размер. Те се сваряват много бързо и губят част от яркия си цвят.
Оранжевата леща се отличава със сладък вкус и е богата на протеини и желязо. При подлагане на термична обработка този сорт променя цвета си към златистожълто. Всъщност, става въпрос за промени в цвета на зърното леща при отпадане на люспата му и оттам промените в цвета на тази храна.
Зърната оранжева леща са разделени на половинки, така тя се сварява много по-бързо от повечето варива и спестява ценно време при готвенето, заради което също се предпочита. Подходяща е за приготвянето на кремсупи с червена леща и пюрета. Трябва да се помни високото съдържание на ценни съставки в нея като белтъчините, фолиевата киселина, желязото, бета каротина, тиамина, калция, магнезия, витамините РР и В и много други.
-Оранжевата леща е продукт, изключително подходящ за приготвяне на супи с превес на кремсупите. Това се определя от по-дребните зърна на сорта, от което апетитния вкус не страда. Друго нейно предимство е липсата на люспи, поради което се вари много по-бързо;
- Благодарение на наличието на най-важните аминокиселини, които се усвояват лесно от организма, оранжевата леща може да бъде включена в менюто като допълнителен източник на белтъчини по време на основните пости, да се включва в различни диети и задължително да присъства в храната на вегетарианците.
Хранителен и химически състав на оранжевата леща
Отличен източник на фибри
Една чаша варена леща съдържа приблизително 40 грама въглехидрати, от които 15 грама са диетични фибри. Това практически означава осигуряване на 44 процента от дневния препоръчителен прием на фибри за мъже и 53 процента за жени. По същия начин 3.6 грама захар присъства във всяка чаша варена леща, което означава, че тя има ниско въздействие при повишаване нивата на захарта в кръвта;
С високо съдържание на протеини
Една чаша от тази леща съдържа 17.8 грама протеини, което задоволява 32 % от нуждите за протеини за мъжете и 38 % от тези за жените;
Богата е на витамини от група В
С високо съдържание на витамин В6, пантотенова киселина и тиамин. По същия начин в сварено състояние оранжевата леща съдържа 358 микрограма витамин В9, известен също като фолиева киселина. Консумацията на една чаша осигурява 90 процента от нужната фолиева киселина за възрастните. Има съществено значение при синтезирането на червени кръвни клетки и ДНК, за подпомагане на енергийния метаболизъм.
Източник на желязо
6.6 милиграма желязо се съдържат в една чаша варен продукт. Мъжете се нуждаят от 8 милиграма от този минерал и това изпълнява 82 % от дневните нужди за мъжете. Жените, от друга страна, се нуждаят от 18 милиграма желязо, като по този начин 1 чаша леща осигурява 37% от препоръчителния дневен прием на този минерал за жени.
Здравословни ползи и приложения на оранжевата леща
Насърчава здравословното състояние на бременните жени
Бременността при жените създава проблем, ако бъдещите майки нямат необходимите хранителни вещества, които са им необходими, за да осигурят безопасна и здравословна бременност. Високото съдържание на витамин В9, който носи фолиева киселина, гарантира здравословно развитие на мозъка и предотвратява вродени дефекти у плода като спина бифида. По същия начин бременните жени, които се хранят с този витамин през цялата бременност, са с по-нисък риск от преждевременно раждане;
Повишава енергийното ниво
Дефицитът на желязо е една от причините за ниското ниво на енергия. Желязото е важна част от хемоглобина, който помага на червените кръвни клетки да пренасят кислорода. Тъй като оранжевата леща е добър източник на желязо, тя помага за избягването на неприятни здравни проблеми;
Полезна е при отслабване
За да се поддържа здравословно тегло, трябва да се контролират калориите. Една чаша варена оранжева леща съдържа 230 калории, фибри и протеини, които са важни за отслабването. Тя запълва стомаха, предотвратява глада и предпазва от преяждане. Фибрите също забавят въглехидратите, за да навлязат в кръвта, което поддържа нивото на кръвната захар в норма;
Намалява рисковете от сърдечни заболявания
Тази леща е добър източник на фолиева киселина и магнезий, хранителни вещества, които допринасят за намаляване на риска от сърдечни заболявания. Магнезият подобрява притока на кръв, кислорода и хранителните вещества в тялото, докато фолиевата киселина понижава нивата на хомоцистеин, който предизвиква сърдечни заболявания. Редовното ядене на оранжева леща е радост за сърцето;
Предотвратява бързото стареене
Изобилието от антиоксиданти, фибри, протеини, други основни витамини и минерали повишават имунитета на тялото при консумация на продукта. Освен това антиоксидантите, които присъстват в лещата, минимизират увреждането на клетките и тъканите и унищожават свободните радикали. Ето защо яденето на оранжева леща за 2-3 седмици може да повиши жизнеността;
Изсветляване на кожата
С помощта на тези малки зрънца лесно да постигна сияйна кожа. Смесена в смлян вид с куркума и розова вода, тя е чудесна маска за здрава кожа;
Лечение на суха кожа
Необходимото облекчение от сухотата на кожата може да се постигне с помощта на лещата. Накисната за една нощ, тя се превръща в паста и може да се нанесе, смесена с розова вода, върху сухата кожа. Ефекта е силен само след няколко дни.
Разбира се, най-важното приложение на оранжевата леща е в кулинарията. Ето няколко идеи за кулинарни приложения на оранжевата леща:
Коментари