Червена Леща

редакция:
Червена леща

Хранителните предпочитания на хората през хилядолетията са се променяли, но истински ценната храна се е запазила до днес. В повечето случаи тези хранителни продукти са натурални, те са едновременно храна и лекарство за редица болести. Един от тези безценни природни дарове е растението леща. Това е една от храните, които се срещат в различни сортове и цветове - жълта, розова, зелена, червена и дори черна. По хранителни качества различните сортове леща са много сходни.

У нас най-разпространени са кафявата и червената леща, поради което интересът е насочен към тези разновидности. Макар че червената леща е по-популярна в арабския свят, тя се налага все повече и в европейското хранене заради своите предимства, които е добре да познаваме.

Място на червения сорт леща в историята на тази култура

Растението леща расте на шушулки с 1-2 семена вътре с кръгла или овална форма. То принадлежи към семейството на Бобовите растения и произхожда от централните части на Азия. Има хилядолетна история, смята се, че възрастта на културата е над 8 хиляди години.

Още в тези далечни времена лещата е определяна като жизнено важна култура заради високата хранителна стойност, която притежава и богатството от хранителни вещества в нея. Тя е с ниско съдържание на мазнини, високо съдържание на протеини, фолиева киселина, фосфор, фибри и желязо. Лесна е за готвене и не изисква накисване, а полезните свойства на тази култура като хранителен продукт надминават тези на боба.

Наричали са лещата месото на бедния заради достъпната цена и съдържанието на протеини, което днес я прави основен продукт в менюто на вегетарианците.

Червеният сорт леща заема централно място сред другите видове в арабската кухня, макар че е доста популярна вече и в европейската. Тя е национална храна в Индия, Китай, Турция и Русия. Когато се подложи на термична обработка, този сорт променя цвета си към златисто жълто.

Описание на червената леща

Небелена червена леща

В световен мащаб този сорт е по-често отглеждан от кафявата леща. Сортът най-напред е култивиран на територията на днешните държави Турция и Сирия. Това е станало преди около 7 хиляди години. На това се дължи широкото разпространение на сорта в ориенталската кухня. Използват я най-често за кремсупи с леща, пастети и кърита с леща.

На практика люспите на червената леща са кафяви. Преди да се предложи на пазара обаче, обвивката се премахва. Така остават червеникавите зърна на лещата, които са разполовени. При варене този сорт се разварява бързо и лесно, което намалява времето на готвене. По тази причина от нея правят кюфтета от леща и пюрета, както и пастет.

В Индия приготвят традиционно блюдо Даал Тадка с червена леща по традиционна индийска рецепта, а в Мароко по време на Рамазана задължително ястие е харира - супа от червена леща.

Предимства и хранителна стойност на червената леща

Пюре от червена леща

Тъй като се вари по-кратко от кафявата леща, червената е по-лесна от обработване от храносмилателната система, което е едно от главните предимства на този вид. Освен това тя снабдява организма с достатъчно количество енергия благодарение на растителните белтъчини, които съдържа.

С този сорт успешно се регулират нивата на кръвна захар и затова е подходяща храна за диабетици. Мазнините са нищожно количество и може да се включва в различни диети за регулиране на теглото.

Една чаша леща на ден дава приблизително 30 % от дневното количество фибри, от които тялото се нуждае, а това дава чувство за ситост, както и подпомага борбата с високия холестерол.

В 100 г от продукта се съдържат и 6.7 мг желязо. Знае се, че една жена в активна възраст се нуждае от 15 мг дневно. Така че само една купичка супа от леща е достатъчна да осигури дневната нужда от желязо. Страдащите от анемия и кърмещите жени е добре да я включват по-често в менюто си.

Идеална е за включване в бебешкото меню при ниски нива на желязо. Може да се включи в менюто след 6-месечна възраст, когато желязото в кърмата намалее.

В същото време в една чаша се съдържат само 340 калории и 40 % от нужните протеини.

В червената леща се съдържат също фосфор, магнезий и калий, важни за метаболитните процеси в тялото.

Червената леща е богата на витамини - А, В1 и В2.

Съдържа антиоксиданти, подобни на тези в червеното вино и чая.

При консумация на червена леща се понижава риска от сърдечни заболявания.

Това е храна, която не позволява да се натрупват нитрати и токсини в организма.

Хранителната стойност в 100 г суха леща е:

Подправки за червена леща

- 358 калории;

- 24 грама протеин;

- 2 грама мазнини;

- 63 грама въглехидрати;

- 11 грама фибри.

Противопоказания при консумация на червена леща

Този продукт на практика няма противопоказания за консумация като се изключи индивидуална непоносимост. Не бива обаче да се прекалява с нея, за да не се появи алергична реакция, както и да се обострят симптомите на болестта подагра при болни от нея, тъй като лещата съдържа пурини. Макар растителните пурини да са по-безобидни от месните и рибните, е добре да се консумира ограничено леща от тези, които имат проблеми с веществото.

Готвене на червена леща

Супа от червена леща

Червената леща е начин да се обогати и разнообрази менюто, като е подходяща и за чувствителен стомах.

Достатъчни са 12-15 минути на червената леща, за да уври.

Може да се направи салата с нея, овкусена с лимонов сок, или друг източник на витамин С, за да се усвои по-лесно желязото, което се намира в нея.

Изискана рецепта за салата с леща е френската - салата с червена леща, краставица и авокадо.

Дипове и разядки с леща са много широко използвани заради способността на сорта да се разварява бързо.

Кюфтетата с червена леща са класика, както и яхниите с леща и пастетите.

А за любителите на по-екзотични варианти е рецептата с червена леща и гъби шийтаке.

Естествено супата с леща си остава емблематична за кулинарната употреба на червена леща, а кремсупата от нея в ориенталски стил ще даде ценна идея за още едно допълнение към листата с меню.

Ориенталска кремсупа от червена леща

Необходими продукти:

- 100 г червена леща

- Четвърт глава лук

- 1 морков

- 1 скилидка чесън

- 5-6 зърна черен пипер

- ½ чаена лъжичка куркума

- 1/3 чаена лъжичка джинджифил

- 3-4 зърна бахар

- 3 супени лъжици зехтин

- 3 супени лъжици лимонов сок

- Сол на вкус

- Вода, която да отговаря на личните изисквания за консистенция на супата

Начин на приготвяне:

Лещата се накисва само за четвърт час и после се измива. Сварява се на слаб огън за четвърт час. Отделно се сваряват зеленчуците. Всички съставки се смилат в блендер до получаване на гладка супа, без едри парчета.

Любителите на екзотичен вкус може да добавят кокосово мляко за готвене или месото на един кокос.

Получават се между 3 и 5 порции, в зависимост от добавеното количество вода.

Тази супа е не само приятна и лека на вкус, но и много питателна. В нея се съдържат 560 калории, 30 г протеини, 40 г мазнини и 75 г въглехидрати, които можете да споделите със семейството или компания. Всяка порция леща зарежда организма с полезни вещества и може да подпомогне процеса на лечение или възстановяване след боледуване.

Разгледайте също нашите рецепти с червена леща.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest

Топ Статии Днес