Яйцата са изключително полезни. В жълтъците им се съдържат множество витамини и минерали, а белтъците са източник на незаменими аминокиселини. Освен това се смятат за извор на младостта. Въпреки това веганите се отказват от консумацията им.
Това се обяснява от една страна от факта, че яйцето всъщност представляват е неоплодена яйцеклетка. От друга, те не одобряват начина, по който птиците се отглеждат.
У нас кокошките-носачки се отглеждат основно по два начина – подово и клетъчно.
При подовото отглеждане кокошките се отглеждат в огромни халета, в повечето случаи без прозорци, с изкуствено осветление. Според европейските разпоредби на квадратен метър могат да се отглеждат до 9 кокошки. Производителите обаче конструират повече от една платформи в хале и по този начин броят птици на квадратен метър може да достигне 18.
Така само в едно подобно помещение броят на отглежданите птици надхвърля 5 хиляди. В така създадената ситуация птиците не могат да създават йерархия и ред на хранене, което води до поведенчески отклонения като скубане на перушината и канибализъм. Има хиляди случаи на кокошки, умрели от стрес вследствие на отглеждането по този начин.
Клетъчното отглеждане става в малки батерийни клетки. От 2012 година има забрана за продажбата на яйца от кокошки, отглеждани по този начин. Клетките осигуряват на птицата пространство до 750 кв.см и височината на 45 см. Тези птици прекарват целия си живот затворени без чист въздух, слънце и ровене в земята.
При 30 % от тях се наблюдават счупени кости и криле вследствие на живота в тясно пространство. Много от тях имат язви по краката. Дългите си нокти заклещват и откъсват в телената мрежа на пода на кафеза.
Батерийните клетки се подреждат една върху друга в помещение с изкуствено осветление и без прозорци. В тези халета се отглеждат до 15-20 хиляди кокошки за период от 1 година. След това отиват директно в кланицата.
Нашумя и отглеждането на свободните, щастливи кокошки. Свободата им се ограничава до 4 кв.м, когато са на открито. След това отново се прибират в халета, снабдени с многоетажни конструкции с всички „екстри” – гнезда, чесалки, прътове за кацане.
Върху всяко яйце в магазина има червен печат върху черупката. В него се съдържа определен код. По първата цифра можете да се ориентирате за системата на отглеждане на кокошката.
Код 0 – яйца от кокошки, отглеждани в биологично земеделие;
Код 1 – яйца от кокошки, със свободно отглеждане и достъп до открити пространства;
Код 2 – яйца от кокошки, подово отглеждане;
Код 3 – яйца от кокошки, клетъчно отглеждане.
Код 1BG02222 например означава, че това е българско яйце, снесено от кокошки, свободно отглеждани с достъп до открити пространства, произведено от предприятие, регистрирано под номер 02222.
Друга тъмна страна на производството на яйца засяга мъжките пиленца. Те нямат бъдеще. Още при излюпването служителите ги проверяват дали са мъжки или женски, като мъжките пиленца се отделят от женските и просто се изхвърлят, смилат се живи за тор или храна за домашни любимци. Те не са нужни на никой, защото не качват маса достатъчно бързо и не снасят яйца.
Лошото е, че дори да купуваме само яйца от био-, органично замеделие или щастливи кокошки, останалите неминуемо присъстват навсякъде – в готовите храни, ресторантите, т.н.
Коментари
Пацо, ако изборът да се храниш без да убиваш и да причиняваш страдание е проява на лош вкус, избирам да имам лош вкус. :)