Наскоро беше обявено, че по програмата за развитие на селските райони, която ще подпомага биологичното животновъдство, е предвидено да се увеличи количеството на биомесото по родните пазари.
Все повече фермери планират да отглеждат основно овце и кози по програмата на асоциация Биопродукти.
Към момента биофермите в страната са около 10, тъй като необходимите лицензи и разрешителни за откриването на подобна ферма са прекалено много и родните производители трудно си ги набавят.
От бранша потвърждават, че интереса на потребителите към биохраните става все по-голям и дори повечето клиенти се съгласяват да платят повече, стига да са сигурни, че ще консумират биохрани.
![Меса](/files/lib/300x225/mesa.webp)
Според данните на специалистите през 2013 година има ръст с 32% на продуктите, предлагани от сектора на екоземеделието в страната.
Министерството на земеделието и храните съобщи, че ще впише в електронен регистър биопроизводителите в България.
Чрез този регистър потребителите в страната ще имат възможност сами да направят справка за даден продукт, производител или вносител.
В информацията за продуктите ще бъдат представени всички актуални сертификати и нормативни документи, свързани с биологичното земеделие.
От държавен фонд Земеделие обявиха и старта на събирането на годишните декларации за млечни квоти. Производителите и изкупвачите на краве мляко трябва да подадат декларациите си от 1 април до 15 май.
![Прясно мляко](/files/lib/300x225/mlqko_chasha_kanichka.webp)
В документите трябва да бъдат отчетени количеството мляко от 2013 и 2014 година, което се е добило. Декларациите трябва да бъдат подадени по адресна регистрация за физически лица и по адрес на търговска регистрация за фирми.
За закъснелите производители са предвидени санкции.
В България схемата за млечни квоти официално ще се прилага от 1 април следващата година, като целта ѝ е да намали несъответствието между търсенето и предлагането на млечни продукти на пазара и да ограничи свръхпроизводството.
Коментари