Gotvach.bg»Статии»Билки»Копитник

Копитник

Кристина ЧерниковаКристина Черникова
Администратор
971162k
Копитник

Копитник /Asarum europaeum L./ представлява многогодишно тревисто растение от семейство Aristolochiaceae — Копитникови. У нас растението е известно с много наименования. Най-често го наричат копитник, но се разпознава и като обичниче, милодинче, потайник и други. От този род са познати около 100 вида, разпространени в умерените области на Северното полукълбо. Само няколко от тях се отглеждат като декоративни.

Копитникът има пълзящо разклонено коренище. Стъблата му са 2-5 см дълги, полегнали или приповдигащи се. Листата са 5-10 см широки, бъбрековидни до закръглени, целокрайни, кожести, с дълги до 10 см дръжки. Цветовете са единични, връхни, с прост звънчевиден, триделен околоцветник, около 1.5 см дълъг, виолетовокафяв. Тичинките са 12 на брой. Плодът на копитника представлява шестгнездна кутийка. Копитникът цъфти от март до юни. Билката се среща из влажни сенчести широколистни (най - често букови) гори, в планините. Копитникът вирее в цялата страна от 300 докъм 1200 м надморска височина. Освен у нас копитникът се среща и в цяла Европа (без крайните северни части).

Видове копитник

Родът Копитник е съставен от около 60 вида растения. Други по–известни видове освен Asarum europaeum L, познат и като европейски копитник, са грузински копитник /Asarum ibericum Stev. ex Ledeb./, Asarum sieboldii Miq и Asarum caudatum.

Грузинският копитник представлява тревисто многогодишно растение от семейство Копитникови. Стъблото на билката достига до 15 см. Грозинският копитник цъфти през май и образува семена през юни. Видът е разпространен в Русия.

Asarum sieboldii Miq е тревисто растение от семейство Копитникови, разпространено във влажните смесени гори от южната част на Далечния Изток. Този декоративен вид се отличава със сиво–зелените си листа. Растението разцъфтява в края юни, като цъфтежът му трае около три седмици.

Asarum caudatum представлява декоративен вид също от семейство Копитникови, произхождащ от Северна Америка. Коренището му достига до 8–9 см. Това растение има сравнително едри, светлозелени, презимуващо листа. Asarum caudatum цъфти в края на май – юни.

Състав на копитник

Копитникът съдържа 1% етерично масло с главни съставки азарон (фенилпропаново про¬изводно) и диазарон. Тези две съединения в етеричното масло са около 30%. Те са летливи отровни вещества. Освен това в етеричното масло се съдържат азарилов алдехид, пинен, евгенол, метилевгенол и борнилацетат. Коренището съдържа още дъбилни и слузни вещества, въглехидрати. От растението е изолиран алантоин и два флавонови гликозида. Смята се, че азаронът има наркотично действие.

Отглеждане на копитник

Билка Копитник

Копитникът се използва в сенчести алпинеуми и като почвопокривно растение. Декоративни са най-вече листата на копитника, които правят плътно покритие на почвата. Цъфтежът е по-скоро невзрачен, рано напролет през април. Ароматът на цветовете е приятен и напомня на ванилия. Копитникът е типично горско растение, което вирее успешно на сянка и полусянка.

Развива се благоприятно на почва, влажна, богата на хранителни вещества, с алкална реакция. Копитникът се размножава чрез семена, които се засяват през пролетта. Целта е да се образува плътен зелен килим. Не бива да ви тревожат мравките. Те събират семената, за да консумират месестата им част, но кълняемостта им все пак се запазва.

Събиране и съхранение на копитник

За медицински манипулации се събират цъфтящата надземна част и коренището на копитник(Herba et rhizoma Asari). Стръковете заедно с коренищата се берат по време на цъфтежа - от март ди юни. Събраният материал се прочиства от случайно попаднали примеси, отпадъци и пръст. След това билката се суши на сянка.

Най-сполучливо сушенето се извършва в сушилня при температура до 35 градуса. Изсушената дрога е със зелен цвят на стръковете и кафеникав на коренищата, без мирис и с горчив вкус. Допустимата влажност е 13%. От около 7 кг набрано растение се получава 1 кг изсушено. Обработената билка се съхранява в бали. Срокът на годност на цялото растение е 3 години, а нарязано - 1 година и 6 месеца.

Ползи от копитник

Копитникът е билка, която се използва като традиционно лекарствено средство в българската народна медицина. Дрогата действа откашлячно, пикочогонно, слабително и успокоително. Копитникът се употребява при заболяване на сърцето – хронична сърдечна недостатъчност, при сърцебиене, язва, напикаване, невроза, мигрена, лумбаго. Билката действа ефективно при радикулит, воднянка, кашлица, при отравяне с гъби, против пиянство и др.

Прибавена към виното, счуканата дрога предизвиква повръщане и неприятни усещания, което се прилага за отказване от пиене на хора, страдащи от хронично пиянство. В българската народна медицина копитникът се използва още против главоболие, повишена възбудимост, при хистерия, при дизентерия, отоци и др. Външно под формата на ситен прах се е прилагал за посипване кожата при краста и гнойни рани. Накиснатото в ракия растение служи за разтривки при ревматизъм и невралгия.

Отхрачващият ефект на дрогата се дължи на присъствието на етерично масло в копитника. Етеричното масло съдържа съединението азарон, което се характеризира с наркотични свойства - това вероятно обуславя и седативния ефект на копитника, анализират учените. Билката и извлеци, получени от нея, се препоръчват за улесняване на освобождаването на жилавите секрети, обтуриращи дихателните пътища.

Народна медицина с копитник

Нашата народна медицина силно препоръчва запарката от копитник като ефективно средство против алкохолизъм и махмурлук. Една чаена лъжичка от билката се запарва в 400 мл вряща вода в продължение на 5 минути.

След като изстине, се прецежда. Приема се по 1 супена лъжица преди хранене три пъти дневно.

Според друга българска народна рецепта против алкохолизъм, се прибавят една кафена лъжичка от копитника и една чаена лъжичка от зелените обвивки на орех в 2 литра червено (домашно приготвено) вино.

Народната ни медицина предлага следната отвара с копитник срещу ракови заболявания: Две чаени лъжици от дрогата се слагат в 1 литър вода и се вари, докато остане наполовина. Прецежда се и се оставя да изстине. Налива се в тъмно шише. Започва се с приемането на 1 капка първия ден. Всеки ден в чашата вода се капва по една капка повече, докато се стигне до 40 капки. След това дозата се намалява с по 1 капка. Процедурата се повтаря няколко пъти до пълното излекуване. Доказано е, че отровата унищожава раковите клетки.

Вреди от копитник

Винаги трябва да се консултирате със специалист преди използването на копитник, защото в големи дози, растението е отровно. Отравянето с копитник се характеризира с повръщане. Същото така е нужно да се обърне внимание, че билката е противопоказна за болни от стенокардия.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest

Топ Статии Днес

Рейтинг

4
51
42
31
20
10
Дай твоята оценка:

Коментари

Изпрати