Gotvach.bg»Статии»Билки»Страшниче

Страшниче

Rosi StoyanovaRosi Stoyanova
Администратор
5641649k
Страшниче - asplenium trichomanes L.

Страшниче /Asplenium Trichomanes L./ представлява дребно многогодишно растение, което расте в пукнатини на скали, до високопланинския пояс. Растението се бере в месеците от юни до август. Среща се в почти цялата страна.

Използва се надземната част на растението, в по-редки случаи се използват корените му. В народната медицина се прилага като лек за прекалено страхливи хора, което може лесно да се асоциира с наименованието. Редица са хората, които търсят спасение от своите страхове именно в лечебните свойства на тази билка. Страшничето много често се среща и под наименованието изтравниче.

Видове страшниче

В нашата страна два са най-разпространените видове страшниче – обикновено и северно.

Обикновеното страшниче /Asplenium Trichomanes/ е многогодишно тревисто растение от семейство Изтравниче, което представлява красива и нежна папрат, чиито любими местообитания са скални пукнатини и неравности по скални стени, дълбоки и влажни долове, в долините на реките или край пътищата. Някъде може да се види и по стари стени и зидове. Обикновеното страшниче се среща в цялата страна до 1700 метра надморска височина. Листата му са дълги от 5 до 20 см. Те са перести с 18 до 45 яйцевидни делчета само от едната страна. Всяко едно малко листенце има къса дръжчица и назъбен над основата ръб. Листенцата са кожести, със сивозелен или жълтозелен цвят. Дръжките и осите са кафяви до черни, силно лъскви и много жилави.

Северното изтравниче /Asplenium septentrionale/ също е многогодишно тревисто растение от семейство Изтравничета. Коренището му е късо и е покрито с линейни кафяви люспи. Листата са дълги от 8 до 16 см. Северното страшниче също се среща в цяла България, най-често по пукнатини на скали, намиращи се до високопланинския пояс.

Страшниче

Състав на страшничето

Северното страшниче съдържа специалните пиролидинови алкалоиди бетоницин, смолисти вещества, сапонини, турицин и стахидрин. В сътава му влизат дъбилни вещества, органични киселини, минерални соли и малко етерично масло. Обикновеното изтравниче съдържа захар, клей, танини, етерично масло. В надземната част на билката са открити следните аминокиселини: гама-окси-алфа- аминопимелинова киселина, нейният лактон и ацетилорнитин.

Събиране и съхранение на страшниче

Страшничето се бере в периода юни-август. Събира се цялата надземна, цъфтяща част на билката или само корените, които се изкопават през есента след узряването на семената или през ранната пролет, когато е началото на развитието на растението. Веднага след изкопаването корените трябва да се измият и подсушат.

След като приключите с брането огледайте и прочистете билката от случайно попаднали други примеси. Страшничето се суши в проветриви и сухи помещения или в сушилня на температура не по-висока от 50 градуса. Съхранявайте изсушената билка в проветриви и сухи стаи, като стръковете не трябва да са изложени на директна слънчева светлина.

Страшничето може да се закупи директно в изсушен вид от повечето аптеки и специализирани магазини.

Ползи от страшниче

Страшничето се прилага широко в българската народна медицина. Отвара от неговите листа се използва като успокоително средство при силна уплаха, страх и неврози. Страшничето помага и при безсъние, породено от страхови състояния. В този случай билката се приема, докато съня не се възстанови. Освен това се използва при косопад, а отварата помага при фебрилни заболявания, хроничен катар, кашлица, астма, грип, дрезгав глас, плеврит. Стръковете на билката се прилагат като отхранващо средство. Страшничето има много добро андстригентно и диуретично действие.

Страшниче, Изтравниче

Народна медицина със страшниче

За да си направите запарка от страшниче са ви необходими около 10-15 г ситно счукани стръкове от билката, които се заливат с 500 г вряща вода. След като изстине, запарката се прецежда и от нея се пият 4 с.л. на ден.

Следващата рецепта включва букет от билки, които се борят с неврозата. Смесете 50 г страшниче, по 10 г цариче и копитник, 20 г дилянка и същото количество джоджен. 3 с.л. от билковата смес се сваряват в половин литър вода, докато отварата не остане наполовина от първоначалното количество. Отварата се пие студена, по 1 ч.ч. 30 минути преди хранене.

Смята се, че отвара от изтравниче за външно приложение помага при един от най-големите врагове на жените – целулит. 10 с.л. страшниче се заливат с 2 л. кипяща вода и се похлупват да се запарят около 15 минути. Сместа се прецежда и с нея всеки ден се мият засегнатите от целулит места.

Освен това може да си направите вана с изтравниче. За целта се запарват 300 г от билката с 2 литра вряла вода и се киснат 20 минути. Сместа се прецежда и се излива в приготвената вана. Засегнатите места се масажират нежно.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest

Топ Статии Днес