Природата е създала решение на всеки проблем, с който хората не могат да се справят. Става въпрос за билките, някои от които са универсални. Така е билката змийска хурка.
Какво представлява змийската хурка
Arum maculatum е латинското название на растение, по-известно като кукувица, змийска хурка и други имена, и представлява горски цъфтящ растителен вид от семейство Araceae. Той е роден в по-голямата част от Европа, както и в Източна Турция и Кавказ.
Описание на змийска хурка
Листата на змийската хурка се появяват през пролетта (април-май в северното полукълбо, октомври-ноември в южното полукълбо) и са с дължина от 7 до 20 сантиметра. Те са последвани от цветята, носещи се върху съцветие с форма на гребен, наречено спадикс, което е частично затворено в бледозелена лопата или листоподобна качулка.
Стъпката може да бъде висока до 25 сантиметра, а плодният клас, който следва по-късно през сезона, е 5 сантиметра. Цветовете са скрити от погледа, струпани в основата на спадикса с пръстен от женски цветя в долната част и пръстен от мъжки цветя над тях. Листата могат да бъдат с лилави петна, или без петна.
Над мъжките цветя има пръстен от косми, образуващи капан за насекоми. Насекомите са привлечени от спадикса от неговата фекална миризма и температура до 15 градуса по-висока от температурата на околната среда. Насекомите са хванати в капан под пръстена от косми и се опрашват с цветен прашец от мъжките цветя, преди да избягат и да пренесат прашеца в местата на други растения, където опрашват женските цветя. Спадиксът също може да е жълт, но лилавият е по-често срещан.Така се извършва интересното опрашване на растението.
През есента долният пръстен от женски цветя образува група от яркочервени плодове с дължина 5 сантиматра. Тези атрактивни червени до оранжеви плодове са изключително отровни.
Кореновата грудка може да бъде много голяма и се използва за съхранение на нишесте. При зрелите екземпляри грудката може да е на 400 милиметра под нивото на земята.
Много дребни гризачи намират спадикса за особено привлекателен и затова откриването на растения с голяма част от изядения спадикс е обичайно. Спадиксът произвежда топлина и вероятно аромат, докато цветята узреят, и това може да привлече гризачите.
Растението се размножава от птици, разпръскващи семената чрез ядене на плодовете. Като разсад растението има малки светлозелени листа, които не са лъскави като зрелите листа. На около 5 месеца листата му стават по-големи и по-лъскави. На една година всички листа стават лъскави и умират обратно. На следващата година растението цъфти през лятото.
Химически състав на змийска хурка
Растението змиярник, както още се нарича змийската хурка, съдържа множество активни съединения, сред които се открояват:
- Алкалоидите, включително аронин, който е силно токсичен и точно той предизвиква различни физиологични реакции;
- Сапонини с противовъзпалително и антимакробно действие;
- Флавоноиди и фенолни съединения известни с антиоксидантните си свойства.
Токсичност на змийска хурка
Всички части на растението могат да предизвикат алергични реакции при много хора и с растението трябва да се работи внимателно.
Атрактивните плодове са изключително отровни за много животни, включително хора, но безвредни за птиците, които ги ядат и размножават семената. Те съдържат оксалати на сапонини, които имат игловидни кристали, дразнещи кожата, устата, езика и гърлото и водят до подуване на гърлото, затруднено дишане, пареща болка и разстроен стомах. Въпреки това, техният тръпчив вкус, съчетан с почти незабавното усещане за изтръпване в устата при консумация, означава, че рядко се приемат големи количества и сериозното увреждане е необичайно. Това е една от най-честите причини за случайно отравяне с растения.
Не е известен антидот при отравяне със змийска хурка. Управлението на дихателните пътища може да намали смъртността, а агресивното приложение на течности може да предотврати увреждане на бъбреците.
Кулинарно приложение на змийска хурка
Коренът на змийската хурка, когато е добре изпечен, е годен за консумация и когато е смлян, някога се е търгувал под името Портландско саго. Използвано е като салеп за приготвяне на напитка, популярна преди въвеждането на чая или кафето. Използван е и като заместител на арарут. Може да бъде силно токсичен, ако не се приготви правилно.
Листата, които са токсични, могат да бъдат сбъркани с ядлив киселец.
Растението също се използва за приготвяне на супа в някои региони в Турция, където листата се подквасват с кисело мляко и се варят дълги часове, което елиминира токсичността. Този процес води до кисела супа със специално наименование, която представлява интерес за кулинарите.
Приложение в бита на змийска хурка
Корените на растението са били традиционен източник на нишесте за колосване на дрехите. През 1440 година монахините от абатството Сион в Англия използвали корените на цветето на змийската хурка, за да направят нишесте за църковно спално бельо. Само продукт от билки можело да се използва за причастие.
Змийската хурка в градинарството
Арум или змийска хурка е сенколюбиво тревисто многогодишно растение. Отглеждано е като декоративно растение. Това растение се разпространява бързо чрез самозасяване. Има дълбоко вкоренени грудки, които се размножават всяка година и трудно се отстраняват, затова често се смята за плевел.
Змийската хурка в народната медицина
Змийската хурка е универсална билка, тъй като буквално лекува всички болести. Използва се като мощен лек при миома, кисти, псориазис, шипове, гастрит, камъни в жлъчката, в бъбреците, хемороиди, язви, подагра, нощно напикаване и други. Тя е противовъзпалително и обезболяващо средство. Смята се, че успешно може да лекува и някои видове рак.
Като билка растението се дели на мъжка и женска. Мъжете трябва да пият женската билка, а жените - мъжката и това правило е задължително. Мъжката билка е по-продълговата, а женската е по-закръглена, така се разпознават.
Грудките се вадят през есента и пролетта и всеки, който реши да се заеме с тяхното добиване или употреба, трябва да има предвид на първо място тяхната токсичност. Както грудката, която се ползва, така и цялото растение е отровно.
Въпреки отровната си същност билката намира приложение като лек, ако правилно се използва.
От листата се прави тинктура за лекуване на гласните струни.
От стъблото се прави крем против бръчки.
Плодовете и стеблото служат за външно лечение на кожни заболявания.
От грудката се прави лек за борба с тумори.
Лечебните способности на змийската хурка се дължат на нейния химически състав.
Начини на прием на змийска хурка като лечебна билка
- Сурова
Грудката се нарязва на малки парчета и всяко от тях се взима по 1 брой преди ядене, 3 пъти на ден. Дозата се спазва строго заради токсичността на билката;
- Изсушена
Корените се сушат и приемат на малки дози. Сушенето намалява токсичността;
- Тинктури и екстракти
Тези продукти се приемат само под ръководството на специалист.
Изключително важно е внимателното дозиране и боравене с билката заради нейната токсичност.
Коментари