Лечебните растения често са илюстрация на максимата, че дозата прави отровата. Това показва, че билките, подобно на лекарствата, са еднакво опасни и полезни в зависимост от употребата. Затова много отровни билки се използват в медицината - както в народната, така и в традиционната.
Често използваните отровни растения са много, но най-често срещаните са познати на повечето хора.
Често срещани отровни билки у нас трябва да се познават. Ето и кои са те:
Лудото биле е отровно
Растението е познато повече с името беладона. Има черно-виолетови плодове, които са сочни и може да се сбъркат с череши. Затова и често има отравяния с тях.
Отровната същност на беладоната се дължи на алкалоидите атропин, беладонин, хиосциамин, скополамин. Листата и корените на лудо биле участват в различни лечебни смеси.
Блянът съдържа отрова
Това отровно растение билка се нарича също попадийка и бленика. Има неприятна миризма. От листата му се правят лекарства. То съдържа алкалоиди, подобно на беладоната. Най-често отравяне се получава от семената на отровната билка, както и от консумацията на месо или мляко от животно, което е яло от това растение. Отравяне с мед се наблюдава, когато прашецът е събиран от бляна.
Татулът е опасен
Татулът е растение с неприятна миризма, което се събира за направата на лекарства. Притежава алкалоидите, срещащи се в беладоната. Ако се консумират семената на татула или се вдиша ароматът на цветовете му, може да се получи отравяне.
Бучинишът е отровен
Тази билка се нарича още дива мерудия. Токсично е заради алкалоида кониин, намиращ се в състава му. Отравяне се получава при консумация на стъбло от растението или мляко от животно, което е яло от него. Отравяния от бучиниш завършват фатално, ако се пренебрегнат симптомите.
Тютюнът е токсичен
Растението се използва за медицински цели като лек. Токсичността му идва от съдържащият се в листата никотин.
Внимавайте със самакитката
Това растение е силно токсично и е сред отровните билки в България. Съдържа главно алкалоида аконитин. При консумация на грудките на билката или при неправилно лечение с нея може да се получи отравяне.
Черемиката е опасна
Химико-фармацевтичната промишленост използва коренищата на тази билка за лечебни цели. Отравянията с него наподобяват много на тези от самакитката поради сходния състав на токсините.
Сънотворен мак
От това растение се получава морфин и негови деривати. Цялото растение съдържа алкалоида морфин, без зрелите семена, които стават и за храна. Опиатът от мака е старо болкоуспокояващо лечебно средство.
Моравото рогче съдържа отрова
Това е паразитна гъба по ръжта и други житни растения. За лечение се използва при склеротиците. Тежките отравяния стават при консумация на хляб, в който е попаднало заразено брашно с мораво рогче. Увреждат се сърдечно-съдовата, нервната и храносмилателната система. От отровната билка се правят лекарства за кръвоизливи, мигрена и други.
Коментари