Жълтурчето е растение, принадлежащо към семейство макови. Многогодишното тревисто растение с кухи стебла, тъмнозелени листа цъфти с жълти цветя, откъдето идва и името му. На мястото на цвета узряват шушулки, които се пукат и изхвърлят семената си. Растението дава плод 2-3 пъти в годината, така че ефективно се размножава и се среща почти навсякъде.
Видове жълтурчета
- Chelidonium asiaticum – азиатски (30-50 см височина);
- Chelidonium majus – голям (50-130 см височина).
И двата вида са отровни, но имат редица полезни свойства и отдавна се използва както в източната част на континента, така и в европейската част.
Състав на жълтурчето
В листата, стеблата, коренището и горчивото желе жълтурчето съдържа:
- Аскорбинова киселина (витамин С) и каротин (витамин А);
- Органични киселини (ябълчена, лимонена, янтарна);
- Етерични масла, горчивина, смоли и сапонини;
- Природни антибиотици (летливи);
- Токсични алкалоиди (хелидонин, сангвинарин, протопин, алокриптопин, коптизин)
Специално внимание заслужава хелидонина и неговите производни - оксихелидонин, гомохелиданин и метоксихелидонин. Този алкалоид е пряк роднина на морфин, което не е изненадващо, тъй като жълтурчето е от семейство макови.
Полезни свойства на жълтурчето и използването им
С подходящи умения и повишено внимание при използване жълтурчето може да лекува различни болести. Благодарение на сложните и наситени биологично-активни съставки жълтурчето оказва на организма многостранно действие:
- анеститично, антитуморено, антибактериално, противогъбично, спазмолитично, отхрачващо, заздравява рани.
Жълтурчето се използва за лечение на:
- Кожата – псориазис, краста, акне, брадавици, папиломи, гъбични инфекции, екзема, изгаряния, рани и язви;
- Горните дихателни пътища и дихателна система – ринит, бронхит, трахеит, ларингит, тонзилит, пневмония, астма, магарешка кашлица и туберколоза;
- Стомашно-чревен тракт – гастрит, язва на стомаха, панкреатит, холецистит, хепатит и ентероколит;
- Кости и стави – ревматизъм, ишиас, подагра, болки в кръста, артрит и артроза;
- Нервна система – главоболие, мигрена, невроза.
- Женски полови органи – вагинит, цервицит, ендометриоза, ерозия на шийката на матката.
Освен това змийското мляко се използва за облекчение на зъбни, ставни и менструални болки и инхибриране на злокачествени тумори.
Антиканцерогенните свойства на това отровно растение сега активно се изследват, тъй като бе установено че тинктура от жълтениче предотвратява метастази.
Инструкции за прилагането на змийското мляко при кожни заболявания
Ако огнището на поражение е по-малко, то трябва да се маже с прясно изцедено мляко от жълтурче сутрин и вечер в продължение на 10-14 дни.
Ако псориазисът е поразил обширни участъци от кожата, за същия период от време при къпане се прави отвара от 3 литра вода и 25 г ситно нарязана билка сварени и охладена до комфортна температура.
Най-мощното средство е отвара от корени на жълтурче. Първо се накисват в гореща вода до омекване за 2 часа а после се варят за 30 минути, охлажда се, прецежда се и се напоява стерилна марля, която се полага на поразения участък в продължение на 3 часа.
За брадавици и папиломи – тези грозни недостатъци се появяват по кожата под въздействието на човешкия вирус папилома. Обгорете брадавицата с прясно изцедено мляко от жълтурче, както са правили нашите прадеди в древността. Кожата около брадавицата или папиломата защитете с бебешки крем, а върху тях нанесете прясно изцедено мляко от жълтурче на всеки 2-3 часа на ден до пълното изсъхване на брадавицата и заздравяване на повърхността на кожата. Добре помага и смес от свеж сок от жълтурче с алкохолна тинктура от прополис, която можете да закупите от аптеките, а начинът на прилагане е същия.
Акне и черни точки по кожата – ако имате суха и чувствителна кожа, за да се отървете от акне, най-добре е да използвате следния лосион. За да го приготвите, вземете 2 с.л. от сухата билка жълтурче и сипете във 0.5 литра вряла вода, оставете да престои така за 3 часа, старателно прецедете и в оставете в хладилника. Сутрин и вечер забърсвате с памучен тампон, напоен с лосиона за 10 минути поредно мазане.
Също така добра рецепта за суха кожа е мазило - мехлем от змийско мляко. Вземете козметичен вазелин и прясно изцедено мляко в съотношение 5:1. Мехлемът се съхранява в хладилник и се мажете с него 2 пъти на нощ за минимум две седмици.
За лечение на акне върху мазна кожа е добре да използвате спиртен лосион. За да го приготвите, са нужни прясно изцеден сок от 1 краставица, 100 мл спирт и 50 мл змийско мляко. Всички компоненти се смесват и се поставя в хладилник за 10 дни, след което се втрива от лосиона сутрин и вечер.
За всеки тип кожа за външно лечение на акне използвайте маска за лице със змийско мляко, тя трябва да се прави 2-3 пъти в седмицата. Вземете 1 жълтък, 1 ч.л. змийско мляко и 1 ч.л. зехтин, разбъркайте и нанесете на лицето за 10-15 минути.
Погрижете се за себе си и бъдете здрави с още рецепти за:
Коментари