За една календарна година основните хранителни продукти като олио и захар са регистрирали спад с между 24 и 28 процента. По-евтини са още брашното и яйцата.
Стойностите на брашното са с 13% по-ниски от миналата година. Оризът от друга страна бележи ръст с 6%.
От май 2013 година до май 2014 година цените на месото и повечето местни продукти също са паднали. Изключение прави единствено свинското месо, което е повишило цената си с 2.4%.
Цените на доматите и краставиците също са паднали, както на българското производство, така и на вносните. За един месец стойностите на зеленчуците са паднали с между 25 и 30%. При картофите и салатите също има спад в цените с около 2 до 5%.
За един месец зелето е поскъпнало със 7.3%, а морковите – с 1%. През месец май с по-високи цени са били и ябълките, и лимоните със съответно 13% и 16%.
На годишна база е отчетено поскъпване само при бананите, които са покачили стойностите си с 3.3%.
Спрямо миналата година зелето, морковите и зелените салати са по-евтини с около 30%. Фасулът от друга страна е регистрирал невиждано поскъпване с около 40%, но за последния месец стойностите му са задържали нивата си.
На годишна база е отчетен и спад при ябълките и лимоните е между 10% и 15%.
На месечна база свинското заедно с каймата и пилешко месо е отчело поевтиняване 3%.
Най-видимо поевтиняване от местните продукти са регистрирали кренвиршите, чиято цена е с 4.5% по-ниска. Малотрайните колбаси са запазили цените си от миналата година.
От месец април до май трайният салам е станал по-евтин с 8.6%.
За една година кашкавалът и сиренето са станали по-евтини с 1%, а кравето масло – с 3%.
На месечна база яйцата са по-евтини с 5.6%, което прави цената им с около 1 стотинка по-ниска. За последния месец цените на брашното и фасула не са се променили.
От Държавната комисия по по стоковите борси и тържищата отчитат спад в индекса на тържищните цени с 10%.
Коментари