Цената на тазгодишната реколта череши се покачва пет пъти, докато се предвижи от градината до търговските обекти. Това се разбра вчера, след като община Кюстендил, явяваща се най-крупният производител на малкия сочен плод, стартира изкупната кампания.
Първоначалната изкупна стойност на черешите възлиза на около 50-60 стотинки за килограм, а накрая в столичните супермаркети килограм от червеното богатство се предлага на цена от около 2.50-3.00 лева.
Въпреки това цените са далеч по-поносими за крайния потребител, имайки предвид, че допреди дни в София килограм череши на някои места излизаше към 8-10 лева, а в Кюстендил и Благоевград цената на вкусните плодчета беше 5.00 лв/кг.
Според търговците, когато кюстендилските череши залеят пазара, цената ще падне допълнителни и тогава стойността за клиентите на търговските обекти ще бъде към 1.50 лева за килограм.
Въпреки цената си родните череши със сигурност превъзхождат по-вкусови качества чуждестранните, категорични са потребителите.
Още преди петнадесетина дни по пазарите в столицата започнаха да се подвизават ранни череши, чиито килограм се търгуваше за цена от 8-10 лева. Те бяха класифицирани от продавачите като кюстендилска хрущялка. Само по себе си това възмути кюстендилците, работещи в София, тъй като според тях подобен сорт не съществува.
Заради по-ниските температури тази пролет дори черешите от прословутия сорт 11 май се появиха значителни по-късно. Продавачите пък в опита си да припечелят някой друг лев отгоре разделят по-едрите плодчета от по-невзрачните.
Междувременно земеделците в Кюстендилско недоволстват, че изкупната цена на черешите в района е много ниска. През 2014 година изкупната стойност на килограм червени плодчета от този край стартирала от 0.60 лева. Сега най-вероятно цената ще бъде същата, ако не и по-ниска.
Самата аз предадох две касетки череши, набрани от градината ми. Изкупуват ги по 50 стотинки, което е много ниско като цена, сподели кметът на село Тополчане, Сливенско, Веселина Калчева.
Калчева разказва, че там са организирани общо три пункта за изкупуване на сочните плодчета. Останалите производители също не били доволни от цената на реколтата си, но тъй като нямали алтернатива, се примирявали с нея.
Коментари