С български череши за почти без пари примамват клиенти родните търговски обекти. Само срещу малко над левче всеки потребител на хранителните вериги у нас може да се сдобие с килограм от червените сочни плодчета. Но за жалост, тези от клиентите, които не се сещат, каква всъщност е уловката, отнасят у дома едва 200-300 грама качествени череши, тъй като останалите не стават за ядене, пише ВсекиденКом.
В щайгите по магазините на промоция се предлагат череши за около 1.50 килото. В момента, в който купувачите посегнат да си сложат от тях, остават неприятно изненадани от размекнатото състояние на стоката.
По пазарите пък червените плодчета вече се предлагат дори още по-евтино. Но там продавачите не позволяват на клиентите сами да си изберат покупката и шансът, потребителят да се прибере у дома с гнили череши, е още по-голям.
Търговците обясняват, че малкото качествени български череши от ранната реколта тази година са изпратени към чуждестранни пазари. По думите им в страната са останали само размекнатите и прогнилите.
От своя страна, експертите в овощарството заявяват, че още преди повече от месец са направили прогнози за състоянието на реколтата. Специалистите обясняват, че проливните пролетни дъждове и градушките са нанесли страшни щети върху плодовете. Те обаче са сигурни, развалянето на материала е можело да бъде предотвратено, ако са били взети адекватни мерки навреме.
Според спец овощарите при паднала върху черешовите дръвчета градушка фиданките трябва да се напръскат със специален разтвор, който е приготвен в нужната доза. Благодарение на препарата успяват да се съхранят както листата на дървото, така и черешите, без да последва гниене на плодовете.
Експертите твърдят, че самото бране на реколтата също е фактор, който отказва влияние на нейното състояние. Те обясняват, че когато плодовете се откъснат мокри и се препратят към магазините, започват да гният.
Както си спомняме обаче, напоследък валежи се наблюдават регулярно, така че черешите едва ли имат много време да изсъхнат, докато са на клонката.
Коментари