Малко познат е фактът, че дори и в наши дни в Китай, родината на чая, продължават да се спазват определени чаени ритуали, които всеки домакин е длъжен да познава. Типичен пример за това е чаят Кунг-Фу.
В случая не става въпрос за определен вид чай, който носи това име, а за чаената церемония Кунг-Фу, на която е прието да се поднасят единствено висококачествени и доста скъпи чайове.
Чаената церемония Кунг-Фу е характерна за Фукиен, главният китайски град за производство на чай. При този вид чаена церемония освен самият чай, трябва и всички съдове, свързани с рутиалното пиене на чай да са от висококачествени материали.
Характерното за чаения ритуал Кунг-фу е било запареният чай да е много силен, но в наши дни можете да го приготвите по вкуса си.
Ето 3 важни правила, които трябва да спазвате ако искате да се научите да си приготвяте чай Кунг- Фу:
1. Винаги избирайте най-ароматните чайове. Често те са много скъпи, като има дори и чайове, които се продават 500 г за 500 британски лири. Естествено не е необходимо да се "изхвърляте" чак толкова, но ако искате да впечатлите своите гости (според китайските виждания те задължително ще искат да огледат чаените листа), трябва наистина да избирате по-качествените чайове.
2. Последователността на действията при приготвянето на чай Кунг-фу е следната:
- измиване на каната с вряла вода;
- измиване на чашите, в които ще се пие чаят с вряла вода, като самите чаши не се пипат с пръсти, а със специални бамбукови щипци;
- показване на чая, който се сипва в бамбукова лопатка и се представя на гостите, като се започва от най-възрастния;
- измиване на чая, като водата, в която се измива чая, никога не се пие;
- приготвяне и наливане на чая, като ако остане още чай в каната, той трябва да се изхвърли;
- сервиране на чая, което винаги става като държите чаените чаши с две ръце.
3. Когато приготвяте силни чайове, каквито са черните и червените, водата трябва да се задържи на 100 градуса по Целзий, но ако приготвяте зелен или цветен чай, тя трябва да е около 80 градуса.
Коментари