Има шанс родните млекопроизводители да получат преки субсидии. Решение за това може да бъде взето от Европейската комисия в следващите десет дни, информира ИкономикБг.
Мерките за подпомагане, които комисията ще разгледа, ще са целенасочени за млечните сектори в балтийските републики, България и Румъния, които силно пострадаха от руското ембарго на европейски стоки.
Въпреки категоричната позиция на комисаря на земеделието Фил Хоган срещу пряка намеса в ценонобразуването на пазара и директните парични помощи за фермерите, това най-вероятно ще стане факт, защото за него настояват редица правителства на държави в ЕС.
България е сред държавите, които най-силно косвено засегнати от руското ембарго, въпреки че страната ни не е голям износител на млечна продукция за Русия.
Родният млекопреработвателен бранш пострада, след като други големи износители на мляко, засегнати от ембаргото, започнаха да го внасят у нас.
Това доведе мигновено до намаляване на изкупните цени на суровината и нанесе силен удар върху редица местни производители.
Дали ще има и в какъв разрез ще бъдат целенасочените помощи за млекопроизводители, ще стане ясно на 7 септември, когато ще се произведе извънредно заседание на съвета на земеделските министри на 28-те държави-членки.
Брюксел категорично се противопоставя на изплащането на допълнителни субсидии на фермери, които дори в момента получават близо 56 милиарда евро годишно субсидии за производство.
Комисар Хоган е категоричен, че не би направил нови предложения, които да насърчават държавна намеса, вместо да карат производителите да търсят нови пазари за продукцията си.
Комисарят смята, че прекалено ниската изкупна цена на прясното мляко се дължи на комплекс от фактори, сред които свръхпроизводството му в световен мащаб, слабото търсене на мляко в Китай, гръцката финансова криза и др.
По данни народното министерство на икономиката българските загуби от руското ембарго се изчисляват на 82 милиона евро, от които 44 милиона евро са загубите, реализирани в млечния сектор.
Коментари